Mateusz Morawiecki na szczycie państw UE. Przywódcy zadecydują o statusie Ukrainy

Świat
Mateusz Morawiecki na szczycie państw UE. Przywódcy zadecydują o statusie Ukrainy
PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w dwudniowym szczycie

- Podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne. Dyskutowałem praktycznie ze wszystkimi premierami i prezydentami - uczestnikami Rady Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki przed szczytem przywódców państw i rządów UE. Na spotkaniu prawdopodobnie zapadnie decyzje o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że na szycie będzie dyskutowana również pomoc militarna dla Ukrainy, by "mogła bronić swojej suwerenności".

 

- Będziemy rozmawiali też o bezprecedensowym kryzysie energetycznym, który jest dzisiaj przedmiotem dyskusji we wszystkich stolicach europejskich. Putin i Rosja dążą do destabilizacji w Europie, dążą do tego, aby wsparcie społeczne, wsparcie opinii publicznej dla Ukrainy osłabło. My temu przeciwdziałamy - dodawał.

 

Morawiecki podkreślał, że jednym z najważniejszych tematów szczytu będzie przyznanie statusu kandydackiego dla Ukrainy i Mołdawii i otwarcie perspektywy europejskiej dla Gruzji. - Polska była głównym ambasadorem przyznania statusu kandydackiego dla Ukrainy. W Wersalu, trzy miesiące temu Rada Europejska dyskutowała ten temat. Wówczas wyszliśmy z przekonaniem, że tylko Polska i niektóre europejskie kraje opowiadają się mocno za przyznaniem tego statusu kraju kandydackiego. Od tego czasu podjęliśmy ogromne wysiłki dyplomatyczne. Dyskutowałem praktycznie ze wszystkimi premierami i prezydentami - uczestnikami Rady Europejskiej - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

- Dziś jesteśmy bardzo blisko. Mam nadzieję, że status zostanie przyznany Ukrainie - dodawał.

 

Premier poruszy też kwestię tzw. przesmyku suwalskiego i wzmocnienia flanki wschodniej.

Ukraina i Mołdawia ze statusem kandydata?

W czwartek rozpoczyna się w Brukseli dwudniowy szczyt Rady Europejskiej, na którym jednym z głównych tematów będzie przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

 

ZOBACZ: Ukraina. Poważne straty Rosjan wśród oficerów. W wojnie zginęło już 10 tys. ukraińskich żołnierzy

 

Parlament Europejski również w czwartek przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie". Pozytywną rekomendację w tej sprawie KE wydała w piątek 17 czerwca. W przypadku Gruzji szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że zasługuje ona na europejską perspektywę, ale na status kandydata do UE jest dla niej za wcześnie.

bas / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie