Mariusz Błaszczak: Polska opowiedziała się za zwiększeniem budżetu NATO

Świat
Mariusz Błaszczak: Polska opowiedziała się za zwiększeniem budżetu NATO
Polsat News
Szef MON Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Brukseli

Polska opowiedziała się zwiększeniem budżetu Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział przebywający w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że w latach 90-tych Sojusz przeznaczał na obronność większe środki niż obecnie.

W środę odbyła się kolacja, która została poświęcona współpracy z partnerami Sojuszu. - Byli z nami ministrowie obrony Ukrainy, Szwecji, Finlandii i Gruzji oraz przedstawiciel Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o pomocy, jaką państwa NATO świadczą Ukrainie, o pomocy Gruzji i o przystąpieniu do Sojuszu Szwecji i Finlandii - wymieniał Błaszczak. 

 

Na dwóch porannych sesjach toczyły się rozmowy dotyczące adaptacji NATO do aktualnych wyzwań. - Zasadniczą sprawą jest proporcja między siłami w regionie, a siłami gotowymi do wzmocnienia np. Wschodniej Flanki NATO z punktu widzenia polskiego - mówił szef MON. 

Polska chce zwiększenie budżetu NATO 

Trzecia kwestia była poświęcona wspólnemu budżetowi Sojuszu. Przy tej okazji Błaszczak zaznaczył, że obecnie budżet jest niższy od tego z początku lat 90-tych.

 

- W NATO jest 30 państw, wtedy było ich 16, dziś jest wojna zaraz u granicy państwa NATO-wskich, wtedy wojny nie było - podkreślał minister obrony. - W związku z tym Polska, ja w imieniu naszego kraju opowiedziałem się za zwiększeniem budżetu Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział.

 

ZOBACZ: Warszawa. Mariusz Błaszczak: powstaną dwie nowe dywizje ogólnowojskowe wzdłuż Wisły

 

Błaszczak przedstawił też postępy Polski w zakresie zwiększenia obronności - ustawę o obronie ojczyzny czy planowane zakupy nowoczesnego sprzętu. 

 

Za dwa tygodnie w Madrycie odbędzie się szczyt NATO z udziałem szefów państw członkowskich. 

ap/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie