Chiny. Największe powodzie od dekad. Ewakuowano setki tysięcy osób

Świat
Chiny. Największe powodzie od dekad. Ewakuowano setki tysięcy osób
Reuters
Rekordowe opady deszczu w Chinach spowodowały powodzie

Setki tysięcy osób w Chinach zostało ewakuowanych z południowych i wschodnich prowincji kraju, po tym jak rekordowe opady deszczu spowodowały powodzie i osunięcia terenu. Uszkodzonych zostało ok. 500 tys. domów.

Miasto Shaoguan, w prowincji Guangdong jest jednym z najbardziej dotkniętych falą powodzi. Władze wprowadziły tam najwyższy alert po tym, gdy w mieście odnotowano rekordowe opady, które trwają od końcówki maja. Podobnie sytuacja wygląda w innym mieście prowincji Guangdong - Qingyuan.

 

 

Na nagraniach z regionów dotkniętych powodziami widać samochody pływające po ulicach. Zmywane przez wodę są także domy, zapadają się także inne budynki i drogi.  

Straty oszacowane na 70 mln dol.

W nizinnych terenach dorzecza Rzeki Perłowej, która okrąża prowincje Guangdong i Kuangsi, powodzie zakłóciły łańcuchy dostaw, przemysł i wysyłki towarów. Mieszkańców wezwano natomiast do ewakuacji na wyżej położone tereny. 

 

ZOBACZ: Chiny. Tornado zniszczyło linie wysokie napięcia. Na nagraniu widać wybuchy

 

Jak podaje państwowa agencja prasowa Xinhua, w prowincji Jiangxi, w południowo-wschodnich Chinach, powodziami dotkniętych zostało dotychczas 485 tys. osób. Region poniósł straty ekonomiczne, wycenione na 470 milionów jenów chińskich (ponad 70 mln dol.). Wszystko przez zniszczenia ponad 43 tys. hektarów upraw. 

Największe od 60 lat opady deszczu

Lokalne władze ostrzegają, że sytuacja może ulec pogorszeniu w ciągu najbliższych dni. Opady w prowincjach Guangdong, Fujian i Kuangsi, od maja do połowy czerwca, osiągnęły 621 milimetrów - poinformowało Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne. To największy wynik od 1961 roku.

 

 

W opozycji, przez wiele obszarów na północy kraju przechodzi fala upałów. Prognozuje się jednak, że niedługo ulewy uderzą również tam. 

 

jsd/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie