Honkong: Zatonęła słynna pływająca restauracja, w której jadali królowa Elżbieta II i Tom Cruise

Świat
Honkong: Zatonęła słynna pływająca restauracja, w której jadali królowa Elżbieta II i Tom Cruise
Exploringlife/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Pływająca restauracja Jumbo była jednym z symboli Hongkongu

Słynna pływająca restauracja Jumbo, w której w ciągu ponad 40 lat działalności jadali m.in. brytyjska królowa i Tom Cruise, zatonęła w niedzielę na Morzu Południowochińskim. Była jednym z symboli Hongkongu.

Restauracja Jumbo została otwarta w 1976 roku i była jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Hongkongu. Serwowano w niej przysmaki kuchni kantońskiej.

 

ZOBACZ: Niemcy. Ogromny pożar lasu w pobliżu Berlina. Płoną setki hektarów

 

W lokalu goszczono m.in. królową Elżbietę II, byłego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera, aktora Toma Cruise'a oraz brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Pojawiła się też w kilku filmach, w tym w jednym o przygodach Jamesa Bonda. W ostatnich latach restauracja borykała się z problemami finansowymi i nie przetrwała pandemii Covid-19.

Barka zatonęła w trakcie holowania

Lokal zamknięto w marcu 2020 roku. Jak poinformował właściciel restauracji, firma Aberdeen Restaurant Enterprises, w ubiegłym tygodniu barka została odholowana z hongkońskiej przystani, a w niedzielę, z powodu złych warunków pogodowych przewróciła się i zatonęła w pobliżu Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim. 

 

W trakcie wypadku nie ucierpiał żaden z członków załogi. Właściciel nie ujawnił, dokąd odholowywano pływającą restaurację.  

arż/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie