Estonia. Rosyjski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną

Świat
Estonia. Rosyjski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną
FLICKR/Rawpixel Ltd
Śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną Estonii

Maszyna należąca do rosyjskiej straży granicznej naruszyła przestrzeń powietrzną Estonii. W związku z incydentem rosyjski ambasador został wezwany do MSZ. "Estonia uważa to za niezwykle poważny i godny ubolewania incydent" - napisano w komunikacie ministerstwa.

W sobotę 18 czerwca śmigłowiec należący do rosyjskiej straży granicznej bez zezwolenia naruszył przestrzeń powietrzną Estonii - poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony, cytowane przez portal grupy EER.

 

Śmigłowiec przeleciał nad regionem w południowo-wschodniej Estonii, w rejonie miejscowości Koidula. W przestrzeni powietrznej państwa NATO znajdował się przez około dwie minuty. Strona estońska nie była informowana o planie lotu. Rosyjska maszyna miała wyłączony transponder - urządzenie służące do identyfikacji.

 

Ponadto rosyjscy piloci nie nawiązali połączenia z estońską kontrolą powietrzną.

Ambasador Rosji wezwany do MSZ

W związku z incydentem, we wtorek ambasador Rosji w Estonii Władimir Lipajew został wezwany do MSZ w celu przedstawienia wyjaśnień i złożenia stosownej noty.

 

"Estonia uważa to za niezwykle poważny i godny ubolewania incydent, który niewątpliwie powoduje dodatkowe napięcia i jest całkowicie nie do zaakceptowania" - napisano w komunikacie MSZ.

 

ZOBACZ: Cieśnina Ormuz. Incydent między amerykańskimi i irańskimi okrętami

 

Z rosyjskim ambasadorem spotkał się wiceminister spraw zagranicznych Rein Tammsaar. Powtórzono - jak wynika z komunikatu - po raz kolejny krytyczne stanowisko Estonii wobec agresji Rosji na Ukrainę.

 

EER zauważa, że to drugie naruszenie estońskiej przestrzeni powietrznej przez Rosjan w tym roku. W 2021 doszło do pięciu takich incydentów.

jk/zdr/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie