Estonia. Parlament uznał rosyjskie zbrodnie w Ukrainie za ludobójstwo

Świat
Estonia. Parlament uznał rosyjskie zbrodnie w Ukrainie za ludobójstwo
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Estoński parlament uznał rosyjskie zbrodnie w Ukrainie za ludobójstwo

Działania wojsk Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej na Ukrainie to ludobójstwo - uznał w czwartek jednogłośnie estoński parlament. Kilka godzin wcześniej rezolucję o podobnym brzmieniu przyjął parlament Łotwy, Saeima.

"Na czasowo okupowanych terytoriach (Ukrainy), w szczególności w Buczy, Borodziance, Hostomlu, Irpieniu, Mariupolu oraz w wielu innych ukraińskich miejscowościach, Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa, między innymi morderstw, wymuszonych zaginięć, deportacji, uwięzień, tortur, gwałtów i profanacji zwłok" - napisał estoński parlament, Riigikogu, w oświadczeniu cytowanym przez portal ERR News.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie niszczą magazyny z żywnością w obwodzie ługańskim

 

Stwierdzono także, że w wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie do zbrodni dochodziło w wyniku podżegania przez rosyjskie przywództwo polityczne i wojskowe oraz krajowe władze zajmujące się propagandą. Estońscy parlamentarzyści wezwali do zbadania tych zbrodni oraz powołania sądu międzynarodowego w celu ukarania winnych.

Parlament nawołuje do zaostrzenia sankcji

W oświadczeniu przekazano ponadto, że kraje całego świata powinny natychmiast zwiększyć sankcje gospodarcze skierowane przeciwko Rosji oraz zapewnić Ukrainie szeroką pomoc wojskową i humanitarną.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Premier Morawiecki będzie rozmawiał z Scholzem ws. rosyjskiego gazu

 

W czwartek estoński parlament odwiedziła delegacja Najwyższej Rady (parlamentu) Ukrainy, na czele z deputowaną Ołeną Szulak. W oświadczeniu dla prasy zauważyła ona, że uznanie rosyjskich działań na Ukrainie za ludobójstwo na jej narodzie jest ważne dla uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy zabitych, a także dla tych, którzy nadal są zmuszani do ukrywania się przed bombardowaniami w piwnicach Mariupola

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie