Cieśnina Ormuz. Incydent między amerykańskimi i irańskimi okrętami

Świat
Cieśnina Ormuz. Incydent między amerykańskimi i irańskimi okrętami
Official U.S. Navy Page/Flickr.com

Amerykanie wystrzelili flarę ostrzegawczą w kierunku łodzi irańskiej Gwardii Rewolucyjnej. Do incydentu doszło w cieśninie Ormuz. O incydencie, do którego doszło w poniedziałek, poinformowali urzędnicy z USA.

"Poniedziałkowy incydent z udziałem Gwardii Rewolucyjnej i marynarki wojennej ma miejsce w czasie, gdy napięcie pozostaje wysokie w związku z przeciągającymi się negocjacjami w sprawie irańskiego porozumienia nuklearnego ze światowymi mocarstwami i gdy Teheran wzbogaca uran do poziomu pozwalającego na produkcję broni pod coraz mniejszym nadzorem międzynarodowym" - przypomina portal Military.com. 

 

Podejrzewa się, że Iran planuje też wzbogacanie uranu za pomocą drugiego zestawu zaawansowanych wirówek.

Incydent w Cieśninie Ormuz  

Amerykański okręt patrolowy klasy Cyclone USS Sirocco i ekspedycyjny transportowiec klasy Spearhead USNS Choctaw County miały bliski kontakt z trzema szybkimi łodziami Gwardii Rewolucyjnej w Cieśninie Ormuz, która stanowi bramę do Zatoki Perskiej. 

 

Irańska łódź miał skręcić w kierunku Sirocco. Amerykanie, żeby przerwać irańską szarżę wystrzelili flarę. 

 

"Marynarka poinformowała, że 'Boghammar' zbliżył się na odległość 45 metrów do 'Sirocco', co zwiększyło ryzyko, że okręty wpadną na siebie" - czytamy. 

 

Irańska łódź, która brała udział w poniedziałkowym incydencieUS Navy
Irańska łódź, która brała udział w poniedziałkowym incydencie

Strona irańska nie potwierdziła, że opisana sytuacja miała miejsce. Z kolei amerykański urzędnicy poinformowali, że był to już drugi tak zwany "niebezpieczny i nieprofesjonalny" incydent w ostatnich miesiącach.

 

ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie