Międzynarodowa Federacja Pływacka: FINA: transpłciowe pływaczki będą mogły rywalizować z kobietami

Sport
Międzynarodowa Federacja Pływacka: FINA: transpłciowe pływaczki będą mogły rywalizować z kobietami
PxHere

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) podczas nadzwyczajnego kongresu w Budapeszcie przegłosowała warunkową zgodę na udział sportowców transpłciowych w elitarnych zawodach kobiet. Za wnioskiem było 71 procent głosujących ze 152 narodowych związków.

FINA zadecydowała o utworzeniu grupy roboczej w celu ustanowienia dla sportowców o tym statusie kategorii "otwartej" w niektórych wydarzeniach w ramach nowej polityki startowej. Przedstawiciele narodowych federacji wcześniej zapoznali się z raportem na ten temat opracowanym przez grupę specjalistów, składającą się z czołowych osobistości z dziedziny medycyny, prawa i sportu.

 

Zadecydowano, że nowa polityka będzie wymagać, aby transpłciowe zawodniczki, aby móc konkurować w zawodach kobiet, zakończyły okres przejściowy zmiany płci przed ukończeniem 12. roku życia.

Sport podejmuje temat osób transpłciowych 

Prawa osób transpłciowych od pewnego czasu stały się głównym tematem rozmów, ponieważ sport dąży do poszanowania dla różnorodności przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie daje ona nieuczciwej przewagi.

 

ZOBACZ: Calvin Klein reklamuje się zdjęciem transpłciowego mężczyzny w ciąży. W sieci zawrzało

 

Nowozelandzka sztangistka Laurel Hubbard została pierwszym transpłciowym sportowcem, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich; startowała przed rokiem w Tokio. Debata nasiliła się po tym, jak pływaczka z University of Pennsylvania Lia Thomas została na początku tego roku pierwszą transpłciową mistrzynią NCAA w historii. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie