Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska w Hiszpani: Błagam, dajcie nam broń

Świat
Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska w Hiszpani: Błagam, dajcie nam broń
flickr/Just Click's With A Camera
Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska zainaugurowała w czwartek w Madrycie międzynarodowe forum przywództwa kobiet "Santander WomenNOW". W przemówieniu online zwróciła się z prośbą o przekazanie sprzętu wojskowego dla "bohaterskich ukraińskich kobiet walczących na linii frontu" w wojnie z Rosją.

- Kiedy to mówię, miasto Siewierodonieck jest dalej niszczone przez Rosję - powiedziała Zełenska. Kiedy kontempluję Guernikę, widzę zniszczony Mariupol i zabitych mieszkańców Buczy - dodała.

 

Zełenska przedstawiła siebie jako "ambasadorkę wszystkich ukraińskich kobiet, którym rosyjska agresja złamała życie, ale które nie poddają się".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kijów żegna aktywistę Romana Ratusznego. Zginął w walkach na froncie

 

Przedstawiając tragiczne wizerunki czterech kobiet, których nie złamała agresja, Zełenska zwróciła się z prośbą o dostarczenie broni, gdyż "zło przyszło do ukraińskich domów".

W Ukraińskiej armii jest 37 tys. kobiet

Żona prezydenta Ukrainy apelowała: Chociaż to nie jest rola pierwszej damy, dziś po raz pierwszy błagam Hiszpanię i cały świat, aby nam dali broń, aby nas chronić.

 

- Każdy dzień bez broni oznacza dla nas więcej śmierci. W naszej armii jest 37 tys. kobiet. Jak te bohaterskie kobiety mają walczyć z wrogiem bez broni? - powiedziała Zełenska.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dwóch Amerykanów mogło trafić do rosyjskiej niewoli. Oficjalnie zaginieni

 

Wezwała także do poparcia akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

 

- Walczymy o prawo do wolności i niepodległości. Nie chcemy być z wami jako uchodźcy, ale jako kraj sojuszniczy - powiedziała pierwsza dama Ukrainy.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie