Wojna w Ukrainie. Rosjanie szturmują Siewierodonieck. Ataki na dziewięciu kierunkach

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie szturmują Siewierodonieck. Ataki na dziewięciu kierunkach
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Rosyjskie wojska w ukrainie

Wojska rosyjskie nadal szturmują Siewierodonieck w obwodzie ługańskim i zwiększają wysiłki na kierunku miasta Bachmut w obwodzie donieckim - podał w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie na Facebooku.

Na kierunku charkowskim Rosjanie przegrupowują wojska w celu wzmocnienia zdolności ofensywnych, a także skupiają się na obronie zajętych pozycji; prowadzą tez intensywny ostrzał artyleryjski wiążąc siły ukraińskie i utrudniając im manewrowanie - podało ukraińskie dowództwo.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Most Krymski celem numer jeden. "Przeciwnik wpadnie w panikę"

 

"Na kierunku miasta Słowiańsk agresor prowadzi działania szturmowe i próbuje znaleźć słabe punkty w linii obrony. (...) Na kierunku donieckim nieprzyjaciel prowadzi działania bojowe na całej linii kontaktu. Główne wysiłki skupia na kierunku miasta Bachmut. (...) Wróg nie rezygnuje z prób przejęcia pełnej kontroli na miastem Siewierodonieck. Prowadzi szturm, walki trwają" - czytamy w komunikacie.

Wojna w Ukrainie. Walki w obwodzie ługańskim

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny podaje, że wojska rosyjskie próbują w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach. Rosjanie wykorzystują lotnictwo, systemy rakietowe i artylerię.

 

ZOBACZ: Rosja i Chiny zacieśniają współpracę. Putin rozmawiał z Xi Jinpingiem

 

"Przeciwnik skoncentrował na północy obwodu główne siły szturmowe i próbuje atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach" - oświadczył Załużny w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

 

 

Dziewięć kierunków ataku Rosjan, które wymienił generał to Popasna-Komyszuwacha i dalej na Lisiczańsk, Popasna-Mykołajiwka, Popasna-Berestowe, następnie z północy na południe: Bohorodyczne-Słowiańsk, Izium-Słowiańsk oraz Popasna-Switłodarsk, a ze wschodu na zachód to kierunki Siewierodonieck-Lisiczańsk, Siewierodonieck-Metiołkine i Toszkiwka-Komyszuwacha.

 

Centrum operacji obronnej sił ukraińskich pozostaje Siewierodonieck - dodał generał Załużny. 

mst / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie