Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 15 czerwca

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 15 czerwca
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane na temat zakażeń koronawirusem w Polsce

Mamy 1 438 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa, w tym 147 ponownych zakażeń - poinformowało w tygodniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 25 osób. Raport obejmuje okres od 9 do 15 czerwca. Tydzień wcześniej resort poinformował o 1365 nowych przypadkach i 36 zgonach.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (307), śląskiego (177), małopolskiego (120), pomorskiego (100), dolnośląskiego (97), łódzkiego (82), podlaskiego (69), lubelskiego (68), wielkopolskiego (68), podkarpackiego (61), kujawsko-pomorskiego (56), świętokrzyskiego (44), zachodniopomorskiego (41), lubuskiego (39), opolskiego (35), warmińsko-mazurskiego (20).

54 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

 

Z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób.

Nowa szczepionka przypominająca. Ma lepiej chronić przed Omikronem

Nowa szczepionka przypominająca amerykańskiej firmy Moderna lepiej chroni przed nowymi subwariantami wirusa SARS-CoV-2, takimi jak Omikron.

 

Nowy preparat to szczepionka dwuwalentna, czyli dwuskładnikowa, opracowana w technologii mRNA. Zawiera również wariant Omikron.

 

- Badania, którymi objęto 800 osób wykazały, że profil bezpieczeństwa i tolerancji dla tej szczepionki jest zgodny z wcześniejszą dawką przypominającą - przekazał Reuters.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Czwarta dawka szczepionki dla wszystkich. Andrusiewicz: Czekamy na decyzję EMA

 

- Patrząc na te dane oprócz trwałości efektu, jaki zaobserwowaliśmy w przypadku naszego pierwszego dwuwalentnego kandydata na dawkę przypominającą, przewidujemy trwalszą ochronę przed wariantami wzbudzającymi obawy, co czyni ją naszym głównym kandydatem na dawkę przypominającą jesienią 2022 r. - powiedział dyrektor generalny firmy Moderna Stéphane Bancel.

 

W wielu krajach zalecane są dawki przypominające przeciwko COVID-19. Proponuje się przyjęcie trzeciej dawki, a w wybranych grupach – nawet czwartej. Druga dawkę przypominającą jak na razie proponuje się osobom w wieku co najmniej 80 lat oraz z osłabioną odpornością.

 

Reuters zwraca uwagę, że w żadnym kraju nie podjęto jeszcze decyzji o tym, że szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 będą zalecane regularnie, podobnie jak w przypadku grypy sezonowej.

mst / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie