Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 25 maja

Polska
Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 25 maja
Polsat News
Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 25 maja

Od 19 maja odnotowaliśmy 1871 (w tym 166 ponownych) zakażeń koronawirusem - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 60 osób. Tydzień wcześniej resort poinformował o 2534 nowych przypadkach.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (383), śląskiego (224), małopolskiego (171), lubelskiego (130), dolnośląskiego (120), pomorskiego (116), podkarpackiego (112), łódzkiego (92), wielkopolskiego (83), świętokrzyskiego (71), kujawsko-pomorskiego (69), podlaskiego (69), warmińsko-mazurskiego (61), zachodniopomorskiego (57), opolskiego (48), lubuskiego (19).

 

ZOBACZ: Pocovidowy dług zdrowotny. Odkładali planowane zabiegi na "lepsze czasy", teraz wracają do leczenia

 

"46 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - przekazano.

 

"Z powodu COVID19 zmarło 14 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 46 osób" - poinformowało ministerstwo.

Koniec stanu epidemii

Od poniedziałku 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Chiny: strategia "zero COVID". Wyjazdy z kraju ograniczone

 

Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu z chorym. Nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Szczepienia medyków przeciw COVID-19 pozostały obowiązkowe. Od poniedziałku nie ma już jednak pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

 

- Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii – akcentuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie