Media: Władimir Putin źle się poczuł po występie w telewizji

Świat
Media: Władimir Putin źle się poczuł po występie w telewizji
PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin poczuł się źle po czwartkowym występie w telewizji i potrzebował "pilnej pomocy medycznej" - informuje o tym włoski dziennik "Il Messaggero", powołując się na kanał General SVR na komunikatorze Telegram. Według tego źródła, stan przywódcy był zły, miał zawroty głowy i stracił siły.

Na kanale General SVR opublikowano wcześniej różne informacje wywiadowcze - przypomina rzymska gazeta. Wyjaśniono tam, że program, w którym Putin rozmawiał z młodymi rosyjskimi przedsiębiorcami był już kilka razy przekładany właśnie z powodu jego stanu zdrowia.

 

ZOBACZ: Władimir Putin porównał się do cara Piotra I Wielkiego. "On zwrócił to, co należało do Rosji"

 

Dziennik zaznacza, że rosyjski przywódca nigdy nie potwierdził pośrednio ani bezpośrednio informacji o swoich problemach ze zdrowiem, o których mówią z kolei służby wywiadu na Zachodzie. Według nich ma on raka w zaawansowanym stadium. Prasa, także we Włoszech, przytaczała doniesienia o tym, jakoby miał zostać operowany.

Media: Putin przeszedł operację

17 maja (wtorek) świat obiegła informacja dziennika "La Stampa", iż Putin przeszedł operację w nocy z 16 na 17 maja.  Dziennikarze powołali się na swoje niesprecyzowane źródła. Dodali, że powodem operacji miał być nowotwór.

 

Po tej informacji na Telegramie "General SVR" pojawił się wpis, informujący iż zabieg miał miejsce z czwartku na piątek i "dotyczył usunięcia płynu z jamy brzusznej". Procedura miała przebiec pomyślnie i bez komplikacji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na Putina

 

Według autorów wpisu operacja Putina i jego późniejsza rekonwalescencja zostały ukryte. Za pomocą technologii "deepfake" wizerunek Putina pojawił się w mediach, wyemitowano nagrania z posiedzenia rosyjskiej rady bezpieczeństwa w jego udziałem.

aml/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie