Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Archidiecezje pozwolą wiernym jeść mięso

Polska
Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Archidiecezje pozwolą wiernym jeść mięso
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Część polskich archidiecezji pozwoliła wiernym np. rozpalić grilla w piątek 17 czerwca. Postawiły jednak warunki

W każdy piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeden z takich dni powinien przypaść 17 czerwca, czyli tuż po Bożym Ciele. Niektórzy polscy biskupi ogłosili jednak dyspensę i pozwoliły wiernym zjeść pierogi z mięsem czy tradycyjnego schabowego. Kościelne władze postawiły jednak warunki, np. konieczność złożenia "ofiary na misje".

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto ruchome, obchodzone 60 dni po Wielkanocy.

 

W 2022 przypada ono w czwartek 16 czerwca. Następny dzień - piątek - jest takim samym dniem jak każdy inny, co oznacza, że wiernych Kościoła katolickiego obowiązuje post.

Archidiecezja Warszawska: Modlitwa w zamian za dyspensę

Uniknąć "szlabanu" na mięso można tylko wtedy, kiedy zostanie udzielona dyspensa od jedzenia takich pokarmów. Odpowiednie zezwolenie mogą wydać biskupi ordynariusze na terenie diecezji.

Dyspensy po Bożym Ciele udzieliła m.in. Archidiecezja Warszawska. W jej komunikacie czytamy: "W piątek 17 czerwca 2022 w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych".

 

ZOBACZ: Warszawa. Rzecznik archidiecezji: ks. Drozdowicz przeprasza oburzonych przebiegiem mszy

 

Dyspensy udzielił kard. Kazimierz Nycz, zachęcając wiernych z niej korzystających "do modlitwy w intencjach Ojca Świętego".

Abp Szal: korzystający z dyspensy powinni złożyć ofiarę na misje

O dyspensy w piątek 17 czerwca poinformowała też Archidiecezja Przemyska. "Po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, tj. 17 czerwca 2022 r., na terenie Archidiecezji Przemyskiej, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych" - czytamy na stronie kurii.

 

ZOBACZ: Abp Marek Jędraszewski: Gdzie nie ma Boga, nie ma otwartych drzwi dla uchodźców

 

"Dyspensy udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, który jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje" - dodano.

Kto udziela dyspensy od jedzenia mięsa? Może to być również proboszcz

Osoby, które chcą jeść mięso, ale na terenie jego parafii czy diecezji nie udzielono dyspensy, mogą się starać o jej udzielenie u swojego proboszcza. Zazwyczaj dyspensa jest udzielana pod rygorem spełnienia warunków, np. zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w innym dniu.

 

Dyspensa ma zawsze charakter terytorialny i każda osoba, która wyjeżdża poza teren swojej diecezji lub parafii, gdzie nie udzielono dyspensy, to wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych nadal obowiązuje. Działa to tak samo w przypadku przyjazdu w miejsce, gdzie dyspensa została udzielona.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Abp Stanisław Gądecki o wizycie w Ukrainie: trzeba stanąć po stronie słabszego

 

W parafiach, które w piątek po Bożym Ciele obchodzą uroczystość odpustową, nie trzeba przestrzegać zakazu jedzenia mięsa. Informacji na temat udzielanych dyspens można znaleźć na stronach danych diecezji, parafii, lub w kościele w ogłoszeniach parafialnych.

aml/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie