Kozacy z Czernichowa przyjęli Borisa Johnsona w swoje szeregi. "Chcemy wyrazić wdzięczność"

Świat
Kozacy z Czernichowa przyjęli Borisa Johnsona w swoje szeregi. "Chcemy wyrazić wdzięczność"
PAP/EPA/NEIL HALL
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson został przyjęty w szeregi Stowarzyszenia Kozaków z Czernichowa. Politykowi nadano kozackie imię "Borys Czupryna". - Jest to nasz dowód uznania za zasługi Johnsona na rzecz Ukrainy - oświadczył we wtorek wicedyrektor miejscowego muzeum historycznego.

Certyfikat potwierdzający członkostwo Borisa Johnsona w stowarzyszeniu zostanie wysłany do Londynu. Kijowscy artyści Daria Dobriakowa i Jurij Kutyłow namalowali też obraz premiera, stylizowany na słynny wizerunek Kozaka Mamaja - bohatera ukraińskich podań ludowych, przedstawianego z tradycyjnym ukraińskim instrumentem bandurą - czytamy w artykule opublikowanym na łamach portalu Suspilne.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Osiem lat więzienia za nakierowywanie rosyjskich ataków

 

W ten nietypowy sposób Johnsona uhonorowało stowarzyszenie Kozaków funkcjonujące przy prawosławnym soborze św. Katarzyny w Czernihowie. "To dla nas zaszczyt. Chcieliśmy wyrazić naszą wdzięczność dla tej wybitnej postaci za wsparcie Ukrainy. Zauważmy, że Johnson podpisuje się na Instagramie jako Johnsoniuk - w oryginale borisjohnsonuk, czyli z angielska, a nie ukraińska Boris Johnson UK - Boris Johnson, Zjednoczone Królestwo - jest to brytyjskie nazwisko, zapisane w ukraińskim stylu.

"On sam podpowiedział na co zrobić"

Zastępca dyrektora obwodowego muzeum historycznego w Czernihowie Andrij Lisowy stwierdził, "Nie był to zatem nasz pomysł, on sam podpowiedział nam, co mamy zrobić". Jak dodał, nazwisko "Borys Czupryna" nawiązuje do wyglądu brytyjskiego polityka.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sytuacja na froncie. Trwają walki o Siewierodonieck

 

- Dlaczego Czupryna? Widzimy nieuporządkowane włosy na głowie Johnsona, wskazujące na jego charakter i wolę. Na pierwszy rzut oka widać, że to wybitny człowiek. To jest dokładnie ta cecha, którą chcieliśmy podkreślić - tak, aby wszyscy wiedzieli, o kim jest mowa, gdy ktoś powie Borys Czupryna - wyjaśnił Lisowy.

Wcześniej do grona kozaków dołączył Paul Jones

Johnson nie jest pierwszym obcokrajowcem przyjętym w szeregi ukraińskich Kozaków. Wcześniej podobny tytuł otrzymał John Paul Jones - XVIII-wieczny bohater wojny o niepodległość USA i jeden z założycieli amerykańskiej marynarki wojennej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Instytut Badań nad Wojną: Rosjanie wycofują się z pozycji w obwodzie zaporoskim

 

Dowódca, który swego czasu odwiedził Ukrainę, otrzymał imię Pawło Jones - napisano w reportażu Suspilnego.

Łączna wartość pomocy z Londynu to ponad 3 mld funtów

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) premier Wielkiej Brytanii należy do polityków udzielających rządowi w Kijowie największego wsparcia politycznego i wojskowego.

 

2 czerwca Wielka Brytania potwierdziła przekazanie Ukrainie wyrzutni pocisków M270 MLRS, a także zadeklarowała przeszkolenie na swoim terytorium ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi tej broni. - Nasza pomoc dla Ukrainy nie osłabnie, dopóki Ukraińcy nie zaznają pokoju i wolności. Zasługują na to ze względu na swoje bohaterstwo - oświadczył dzień później Johnson.

 

ZOBACZ: Izrael. Rosja bezskutecznie naciskała na naczelnego rabina Moskwy, by poparł wojnę na Ukrainie

 

Jak podkreślił wówczas brytyjski premier, łączna wartość pomocy Londynu dla Kijowa przekracza 3 mld funtów i w skali świata ustępuje tylko amerykańskiej.

mst/zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie