Media w Rosji: Na COVID-19 zmarł Dmitrij Kowtun, podejrzewany o otrucie Aleksandra Litwinienki

Świat
Media w Rosji: Na COVID-19 zmarł Dmitrij Kowtun, podejrzewany o otrucie Aleksandra Litwinienki
Wikimedia/JohnArmagh
Grób Aleksandra Litwinienki

Rosyjskie media państwowe informują, że w Moskwie z powodu zakażenia koronowirusem zmarł Dmitrij Kowtun, jeden z dwóch Rosjan podejrzewanych o zamordowanie w Londynie krytyka Kremla i byłego oficera rosyjskich służb specjalnych Aleksandra Litwinienki. Do jego otrucia radioaktywnym polonem doszło w listopadzie 2006 roku.

O śmierci Kowtuna poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe.

Śledczy znaleźli ślady polonu

Według władz Wielkiej Brytanii Kowtun wraz z Andriejem Ługowojem, obecnie deputowanym do izby niższej rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej, podali Litwinience herbatę, w której była radioaktywna substancja.

 

ZOBACZ: Ramzan Kadyrow opublikował zdjęcie z Siergiejem Szojgu. Internauci wskazują na nietypowe buty

 

W miejscach, w których przebywali obaj mężczyźni w brytyjskiej stolicy, śledczy znaleźli ślady radioaktywnego polonu. Obaj podejrzani odrzucali oskarżenia, a Moskwa odmówiła wydania ich Londynowi.

 

W 2016 roku brytyjski sąd uznał, że morderstwo Litwinienki było najprawdopodobniej operacją rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), zatwierdzoną przez jej ówczesnego szefa Nikołaja Patruszewa oraz osobiście przez prezydenta Władimira Putina.

Litwinienko oskarżył Putina

Litwinienko, były oficer KGB, a później FSB i krytyk Kremla, wyemigrował do Wielkiej Brytanii i posiadał obywatelstwo tego kraju. W swoich publikacjach oskarżał rosyjskie służby o przestępstwa, m.in. o przeprowadzenie zamachów, które stały się pretekstem do rozpoczęcia drugiej wojny czeczeńskiej w 1999 roku.

 

Przed śmiercią Litwinienko oskarżył Putina o zlecenie zamachu na jego życie.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie