Wielka Brytania. Czterodniowy tydzień pracy. Tysiące pracowników zaczynają eksperyment

Biznes
Wielka Brytania. Czterodniowy tydzień pracy. Tysiące pracowników zaczynają eksperyment
Zdjęcie ilustracyjne, fot. geograph.org.uk/David Hawgood
W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się testy czterodniowego tygodnia pracy

Przez najbliższe sześć miesięcy w około 70 brytyjskich firmach pracownicy będą testować największy na skalę światową program pilotażowy, który ma ocenić zalety i wady czterodniowego tygodnia pracy. Eksperyment rozpoczął się w poniedziałek.

Jak podaje "Guardian", ponad 3,3 tys. pracowników w 70 brytyjskich firmach przez najbliższe sześć miesięcy będzie pracowało przez cztery dni w tygodniu. Otrzymają oni w tym czasie pełne wynagrodzenie. Celem eksperymentu jest zwiększenie efektywności w pracy. 

 

Program oparty jest na modelu "100:80:100" - 100 proc. płacy za 80 proc. czasu pracy, w zamian za zobowiązanie do utrzymania 100 proc. produktywności. 

"Historyczny moment"

Eksperyment jest organizowany przez grupy ubiegające się o wprowadzenie krótszego tygodnia pracy. Badanie nadzorować będą także naukowcy z Uniwersytetów w Oxfordzie i Cambridge oraz eksperci z amerykańskiego Boston College.

 

ZOBACZ: Drogie wakacje. Nad polskim morzem ceny wyższe niż w śródziemnomorskich kurortach

 

Do eksperymentu przystąpiły firmy z różnych branż. Od tych zajmujących się oprogramowaniem komputerowym, po fundacje i bary. 

 

- To historyczny eksperyment. Trzymanie się sztywnego, przestarzałego systemu pięciodniowego tygodnia pracy nie ma sensu. Można być produktywnym w większym stopniu, pracując krócej. Pokazały to badania na całym świecie - powiedziała Juliet Schor, profesor socjologii z Boston College i jedna z głównych badaczek programu, cytowana przez "BBC".

Udane testy w innych krajach

Brytyjski eksperyment jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy. Próby na mniejszą skalę miały miejsce w Irlandii, USA, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Jeszcze w tym roku mają się także rozpocząć testy w Hiszpanii i Szkocji, wspierane przez tamtejsze rządy. 

 

ZOBACZ: Frans Timmermans obiecuje górnikom lepiej płatną pracę. Wskazuje na transformację energetyczną

 

Ogólnokrajowy eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy był również przeprowadzany na Islandii. Testy, które odbyły się w latach 2015-2019 okazały się "ogromnym sukcesem". W wyniku czego, wielu pracownikom zmieniono warunki umów i skrócono godziny pracy. Islandczycy zgłaszali, że czują się mniej zestresowani i narażeni na wypalenie. Poprawiło się także ich zdrowie i odzyskali równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

 

Dotychczasowe dane dotyczące skróconego tygodnia pracy pokazują, że praca przez 4 dni w tygodniu pozwala na obniżenie kosztów funkcjonowania firmy. Organizatorzy eksperymentu jako jeden z głównych powodów takiego rozwiązania podają także ekologię, walkę o klimat i środowisko naturalne.

jsd/grz / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie