USA. Blinken: Rosja szantażuje świat i eksportuje głód do Afryki

Świat
USA. Blinken: Rosja szantażuje świat i eksportuje głód do Afryki
PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL
Anthony Blinken Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych

Rosja szantażuje świat blokując eksport ukraińskiego zboża i eksportuje głód i cierpienie daleko poza Ukrainę, m.in. do Afryki - powiedział w poniedziałek szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas wirtualnego spotkania na temat kryzysu żywnościowego. Jak stwierdził, reszta świata musi pilnie odpowiedzieć na ten kryzys.

Otwierając spotkanie z przedstawicielami producentów żywności, organizacji międzynarodowych i pozarządowych, Blinken wymienił długą listę działań Rosji wymierzoną w ukraińskie rolnictwo i eksport. Wymienił m.in. blokadę ukraińskich portów, kradzież zboża, zaminowywanie pól uprawnych i niszczenie infrastruktury.

Eksport głodu i cierpienia

- To wszystko jest celowe. Wiemy, że prezydent Putin uniemożliwia dostarczenie żywności i agresywnie wykorzystuje swoją machinę propagandową, by zrzucić z siebie odpowiedzialność, bo myśli, że w ten sposób zmusi świat, by mu ustąpił i zniósł sankcje. Inaczej mówiąc, to po prostu szanta" - powiedział Blinken. Dodał, że w efekty rosyjskich działań odczuwa nie tylko Ukraina.

 

- Kreml musi zdać sobie sprawę, że eksportuje głód i cierpienie daleko poza granice Ukrainy. Kraje Afryki doświadczają największego bólu - zaznaczył.

 

Dyplomata stwierdził, że reszta świata nie może czekać na to, by Władimir Putin "zrobił słuszną rzecz" i musi "pilnie i kolektywnie" odpowiedzieć na ten kryzys.

 

ZOBACZ: ONZ. Amb. Szczerski: ukraińscy cywile są celami nie tylko rosyjskich bomb, ale też handlarzy ludźmi

 

Zaznaczył, że USA dotąd przeznaczyły 5,5 mld dolarów na złagodzenie kryzysu, a także m.in. zainwestowały w zwiększenie produkcji nawozów.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie