Rekordowe ceny drewna w Polsce. Apel o zakaz eksportu za granicę

Polska
Rekordowe ceny drewna w Polsce. Apel o zakaz eksportu za granicę
Polsat News
Rekordowe ceny drewna w Polsce

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zaapelowała do rządu o całkowity zakaz eksportu polskiego drewna. Surowiec produkowany przez Lasy Państwowe w większości trafia na eksport. W efekcie w kraju płacimy za niego coraz więcej. Drożeją meble czy papier toaletowy, których produkcja opiera się na przemyśle drzewnym.

- Dzisiaj drewno wyjeżdża w sposób niekontrolowany z Polski. W zeszłym roku wyjechało ponad 4 mln m3 drewna. To jest zaopatrzenie dla ok. 200 średnich tartaków w Polsce - mówi Polsat News dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Rafał Szefler.

 

- Gdyby to drewno zostało w kraju, tu by było przerobione, tu sprzedane, tu by dało pracę ludziom. Przypominam, to są małe miejscowości, wioski, jedyny pracodawca na danym terenie. Pomału niektóre zakłady zaczynają ograniczać produkcję, dlatego że ich nie stać na to, żeby kupić tak drogie drewno - dodaje.

 

WIDEO: Rekordowe ceny drewna w Polsce

 

 

Ceny trzykrotnie wyższe niż przed pandemią

W tym momencie m3 dębu kosztuje ok 2 tys. zł, sosny - nawet tysiąc. Dwa lata temu, przed pandemią, ceny te były trzykrotnie niższe. W efekcie rosną ceny wszystkich produktów, które powstają z drewna w Polsce, czyli np. mebli.


Branża meblarska to czwarta gałąź przemysłu w Polsce. Jednak rodzimym producentom ciężko jest konkurować z produkcją chińską, bo tam koszty są znacząco mniejsze - zauważa reporterka Polsat News Sylwia Cybulska.

 

ZOBACZ: Konwencja PiS. Jarosław Kaczyński obiecał tańszy węgiel. Rzecznik rządu komentuje

 

Problemem jest także dostępność surowca. Jak zauważa Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, całkowicie stanął import drewna z Rosji i Białorusi. 

 

Przedstawiciele branży wystosowali apel do polskiego rządu o zakaz eksportu polskiego drewna za granicę.

Minister: Zagwarantowanie surowca jest dla nas kluczowe

Minister rozwoju Waldemar Buda  mówił w "DGP", że "w dialogu z Lasami Państwowymi resort podejmuje działania na rzecz stworzenia jak najbardziej korzystnych rozwiązań dla przetwórców drewna w Polsce".

 

- Tego oczekuje m.in. polska branża meblarska, a przypomnę, że pod tym względem jesteśmy europejską potęgą. Więc zagwarantowanie surowca jest dla nas kluczowe. Teraz np. podwykonawcy dużych sieci meblowych nie mają surowca do produkcji mebli. A to powoduje, że szukają innych rynków i innych dostawców - argumentuje szef MRiT.

 

ZOBACZ: Ceny mieszkań w 2022 roku. Mniej chętnych, by kupić lokale. "Spadek o 80 proc."

 

Dopytywany, kiedy możemy spodziewać się konkretów w tej sprawie, minister rozwoju zapewnia, że dla resortu to priorytet.

 

 

- Natomiast dla Lasów Państwowych ważna jest również dochodowość działalności. Staramy się ten problem przezwyciężyć. Bo większy, nawet kilkumiliardowy dochód LP w perspektywie roku, dla gospodarki jest niczym w porównaniu z utratą miejsc pracy w sytuacji braku surowca - odpowiada.

mst/prz / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie