Ceny mieszkań w 2022 roku. Mniej chętnych, by kupić lokale. "Spadek o 80 proc."

Polska
Ceny mieszkań w 2022 roku. Mniej chętnych, by kupić lokale. "Spadek o 80 proc."
Polsat News
Średnie ceny lokali mieszkalnych rosną w całej Polsce

Ponad 12 tys. złotych kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie. Taniej nie jest na Śląsku czy Pomorzu. Eksperci zauważają, że wzrosty cen wpływają na 80-procentowy spadek liczby zainteresowanych zakupem nieruchomości. - Ceny podskoczyły o jedną piątą, jeśli chodzi o koszty wybudowania mieszkania - stwierdził w Polsat News Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak wyliczył Wojciech Kuc, spadek liczby ubiegających się o zakup mieszkania sięgnął około 80 procent. Dotyczy to zwłaszcza lokali na kredyt.

 

Dodał, że "osoby, które nie myślały o kupnie nieruchomości, ale inflacja zmusiła ich do uruchomienia swoich pieniędzy, rozpoczęły zakupy w dobrych lokalizacjach i traktują to jako lokatę kapitału".

Mieszkania drożeją w całym kraju 

Średnie ceny lokali mieszkalnych rosną w całej Polsce. Przykładowo w Sopocie - rok do roku - są wyższe o 30 proc., w Łodzi o 20 proc., a w Gdyni i Katowicach - o ponad jedną piątą.

 

ZOBACZ: NBP: coraz droższe kredyty mieszkaniowe. Banki złagodziły kryteria

 

Za metr kwadratowy płacimy średnio ponad 12 tys. złotych w stolicy, tyle samo np. w Katowicach i Gdyni. Zdaniem ekspertów sytuacja może się polepszyć dopiero w roku 2024.

 

WIDEO: Wysokie stopy i drogie kredyty. Czemu ceny mieszkań nie spadają? 

 

Na stan rynku nieruchomości wpływają koszta kredytów. Są one coraz wyższe, bo w górę pną się też stopy procentowe, wynoszące obecnie ponad 5 proc. Analitycy spodziewają się ich kolejnych podwyżek. 

Wysokie stopy i... wciąż wysokie ceny 

- W środę zobaczymy pewnie 6-proc. stopy, ale to pewnie nie będzie ostatnie słowo Rady Polityki Pieniężnej. Ich wysokość osiągnie pewnie poziom 7 proc. - stwierdził w Polsat News Mariusz Adamiak, szef Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

 

Zaznaczył, że "żyjemy w bardzo nieprzewidywalnych czasach przede wszystkim z powodu wojny na wschodzie, co działa na inflację poprzez przerwanie łańcuchów dostaw i ceny żywności.

 

ZOBACZ: Glapiński: RPP będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży

 

Mimo spadku popytu i zainteresowania kredytami, ceny mieszkań nie maleją, chociaż popyt na nie jest mniejszy. - Jednak ich wytworzenie jest dużo droższe niż na początku roku; ceny podskoczyły teraz o ok. 20 proc. jeśli chodzi o koszty wybudowania mieszkania - powiedział w Polsat News Konrad Płochocki, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 

 

Eksperci nie spodziewają się zmian w nadchodzących tygodniach. - Nie zakładamy, by spadły do poziomu z początku roku, sprzed roku czy półtora - podsumował Płochocki.

laf/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie