Ukraina. Szef obwodu donieckiego: Rosjanie niszczą świątynie należące do patriarchatu w Moskwie

Świat
Ukraina. Szef obwodu donieckiego: Rosjanie niszczą świątynie należące do patriarchatu w Moskwie
Telegram/Pavlo Kyrylenko
Zniszczona świątynia w obwodzie donieckim

Wojska Rosji zniszczyły bądź uszkodziły 43 obiekty religijne w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, z których większość należała do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego - poinformował w niedzielę szef obwodu Pawło Kyryłenko.

W komentarzu na serwisie Telegram szef obwodu napisał, że Patriarchatowi Moskiewskiemu podlegała "absolutna większość" tych obiektów. Oskarżył Rosję o "niszczenie ukraińskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego". Zarzucił przywódcy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarsze Cyrylowi, że działania te odbywają się z jego błogosławieństwem.

Dziedzictwo kulturowe Ukrainy na celowniku Rosjan

Kyryłenko podkreślił, że obiektem ataków jest Ławra Świętogórska w obwodzie donieckim. "Rosjanie zniszczyli muzeum historii i architektury, świątynię, dwa skity i dwa korpusy ławry" - poinformował szef obwodu.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjska rakieta przeleciała "krytycznie nisko" nad elektrownią atomową

 

Działania wojsk rosyjskich określił jako "celowe niszczenie wszelkich przejawów kultury ukraińskiej".

 

Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została uszkodzona w działaniach bojowych w marcu i w maju. W ostrzale pod koniec maja zginęły trzy osoby ze wspólnoty klasztornej.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie