Władimir Putin na wielkanocnej liturgii wręczył upominek Cyrylowi. Nie padło słowo o wojnie

Świat
Władimir Putin na wielkanocnej liturgii wręczył upominek Cyrylowi. Nie padło słowo o wojnie
PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Patriarcha Moskwy i Całej Rusi Cyryl I przewodniczył liturgii wielkanocnej w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Krótko po północy zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego złożył wiernym życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. W Boskiej Liturgii, która była transmitowana na żywo przez telewizję w całym kraju, wziął udział także prezydent Władimir Putin.

Podczas liturgii Cyryl nie poruszył tematu wojny na Ukrainie. W kazaniu powiedział m. in., że pierwszą rzeczą, jaką każdy chrześcijanin powinien wynieść z Wielkanocy, jest "absolutna pewność ostatecznego zwycięstwa prawdy", ponieważ właśnie po to Zbawiciel cierpiał i zmartwychwstał. „Oznacza to, że wszyscy chrześcijanie są po stronie zwycięstwa, niezależnie od tego, jak trudne jest ich codzienne życie” - powiedział. "I niech Pan pomoże nam zachować to poczucie udziału w wielkim zwycięstwie naszego Zbawiciela nad grzechem, nad klątwą, nad śmiercią" - dodał.

 

Czytaj "GeekWeek": Armia ukraińska przechwyciła rosyjski konwój wojskowy

 

Jak podała rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti w liturgii wielkanocnej wzięli udział m. in. nuncjusz apostolski w Federacji Rosyjskiej abp Giovanni D'Aniello oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji abp Paolo Pezzi.

Cyryl I i Putin wręczyli sobie upominki

Na zakończenie nabożeństwa Cyryl I i Putin wręczyli sobie upominki. Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego otrzymał od przywódcy Kremla ozdobne jajko wielkanocne.

 

W opublikowanych życzeniach wielkanocnych Putin napisał do Cyryla: "Serdecznie gratuluję Wam z okazji Świąt Wielkanocnych. To wielkie święto jednoczy prawosławnych chrześcijan, wszystkich obywateli Rosji świętujących Zmartwychwstanie Chrystusa, wokół wysokich ideałów i wartości moralnych, budzi w ludziach najjaśniejsze uczucia, wiarę w triumf życia, dobra i sprawiedliwości".

 

PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

 

 

Putin podkreślił owocną współpracę Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i innych wyznań chrześcijańskich, "mającą na celu zachowanie naszych najbogatszych tradycji historycznych, kulturowych i duchowych, wzmocnienie instytucji rodziny i wychowanie młodego pokolenia".

 

"Z największym uznaniem należy przyjąć działalność społeczną i charytatywną chrześcijańskich organizacji religijnych, ich dążenie do niesienia skutecznej pomocy tym, którzy w naszych trudnych czasach potrzebują opieki i wsparcia" – napisał Putin.

Putin do Cyryla: Kościół rozwija owocną współpracę z państwem

Pogratulował również patriarsze Moskwy i Całej Rusi Cyrylowi. "Cieszy fakt, że pod Twoim przewodnictwem Kościół rozwija owocną współpracę z państwem, wnosi ogromny wkład w promowanie w społeczeństwie tradycyjnych wartości duchowych, moralnych i rodzinnych, w wychowanie dorastającego pokolenia, a w naszych trudnych czasach troszczy się o umacnianie zgody i wzajemnego zrozumienia między ludźmi” – napisał Putin.

Było to pierwsze publiczne spotkanie prezydenta Federacji Rosyjskiej z patriarchą moskiewskim od czasu rozpoczęcia 24 lutego rosyjskiej agresji na Ukrainę. Putin tradycyjnie uczestniczy w liturgii wielkanocnej w Moskwie. Według agencji informacyjnej Interfax, w samej stolicy Rosji w nabożeństwach wielkanocnych wzięło udział prawie 600 tys. osób.

msl/KAI
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie