Wojna w Ukrainie. Niemiecka profesor uniwersytecka namawia do pacyfikacji Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Niemiecka profesor uniwersytecka namawia do pacyfikacji Ukrainy
PAP/Mykola Kalyeniak/twitter.com/sumlenny
Niemiecka profesor uniwersytecka namawia do pacyfikacji Ukrainy

Niemiecka profesor uniwersytecka namawia do pacyfikacji Ukrainy i mówi, że Ukraina musi oddać terytoria oraz pozostać neutralna. "Tego można było się spodziewać od niemieckiego profesora nauk politycznych na początku lat 40. ubiegłego wieku, ale nie dzisiaj" - napisał na Twitterze ekspert ds. Europy Wschodniej Sergej Sumlenny.

Sumlenny dołączył tweeta politolog Ulrike Guerot z Uniwersytetu w Bonn, która w kontekście dyskusji, w jakiej brała udział w telewizji BILD napisała: "Ukraina musi zostać spacyfikowana i otrzymać europejską przyszłość w ramach europejskiej architektury bezpieczeństwa! Dziękuję za interesującą dyskusję". 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Reporter Polsat News w Buczy. Brak prądu, paliwa i żywności w sklepach

 

"Parlament studencki w Bonn nie aprobuje wypowiedzi politolog Ulrike Guerot na temat wojny na Ukrainie. Odmawia ona temu krajowi prawa do samostanowienia i w ten sposób szkodzi reputacji Uniwersytetu w Bonn" - poinformował w piątek portal gazety "General Anzeiger".

 

 

Parlament studencki Uniwersytetu w Bonn chce wezwać Guerot do zaprzestania wypowiadania się na temat wojny na Ukrainie w sposób, w jaki uczyniła to 3 maja w programie "Viertel vor Acht" w telewizji BILD. Jak powiedział "GA" rzecznik grupy uniwersyteckiej Juso Fabian Albrecht, składający się z siedmiu grup parlament, przyjął jednogłośnie wniosek w tej sprawie.

Wypowiedzi profesor są chronione wolnością przekonań

W uzasadnieniu czytamy m.in., że Guerot zacytowała Cycerona, który powiedział, że najbardziej niesprawiedliwy pokój jest lepszy od najbardziej sprawiedliwej wojny. "Tym oświadczeniem odmawia ona Ukrainie prawa do samostanowienia zgodnie z prawem międzynarodowym i sugeruje, że Ukraina musi się poddać" - napisano.

 

"Nieuzasadnione" wypowiedzi profesor są chronione wolnością przekonań, ale nie przystoją pracownikowi Katedry Polityki Europejskiej i naruszają reputację uczelni - napisano dalej. W związku z tym we wniosku wezwano Guerot do powstrzymania się od takich wypowiedzi.

msl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie