Ukraina może wznowić eksport zboża przez port w Odessie. Jest jeden problem

Świat
Ukraina może wznowić eksport zboża przez port w Odessie. Jest jeden problem
Maxmar Technologies/Reuters
Na zdj. statki ze zrabowanym zbożem wywożone przez Rosję z Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził w piątek na Twitterze, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto.

- Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji – stwierdził Dmytro Kuleba.

 

Minister dodał, że Ukraina nadal szuka rozwiązań wspólnie z ONZ i partnerami.

Eksport zboża z Ukrainy. Widmo kryzysu żywnościowego

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża i ropy naftowej, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom tych produktów i niedoborom żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Matka z dzieckiem zginęli w rosyjskim ostrzale

 

Ukraina i jej partnerzy dyskutują o możliwości powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego i w pierwszej kolejności żądają od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi, informuje portal Ukraińska Prawda.

Propozycje rozwiązania zza granicy

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże "jeśli Ukraina oczyści porty" i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już powiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Woda zarówno celem, jak i bronią

 

W niedawnej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował głosowanie w ONZ w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady Odessy.

 

Ze swojej strony samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ, że jest gotów zapewnić "korytarz zbożowy" przez Białoruś do portów bałtyckich, jeśli te porty zniosą sankcje i pozwolą na załadunek białoruskich towarów. 

nat/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie