"Absolutnie historyczna wizyta". Michał Dworczyk o spotkaniu premierów Polski i Ukrainy w Kijowie

Polska
"Absolutnie historyczna wizyta". Michał Dworczyk o spotkaniu premierów Polski i Ukrainy w Kijowie
Polsat News
Michał Dworczyk

- Absolutnie historyczna wizyta. Pierwsze konsultacje międzyrządowe, o których pamiętam, w których uczestniczyły rady ministrów posiadające kworum - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w programie "Graffiti" o środowym spotkaniu premierów Polski i Ukrainy w Kijowie.

Prowadzący program Marcin Fijołek rozmawia ze swoim gościem m.in. o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Ukrainie.

 

- Absolutnie historyczna wizyta - określił Michał Dworczyk. - Były to pierwsze konsultacje międzyrządowe, o których pamiętam, w których uczestniczyły rady ministrów posiadające kworum, czyli takie, żeby mogły podejmować decyzje. Sam fakt wielkości tego zgromadzenia wskazywał, że jest to istotne wydarzenie - dodał. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Chcielibyśmy, żeby Putin został odsunięty od władzy

 

- Oczywiście dziś wspieramy Ukrainę, pomagamy Ukraińcom, ale również mają już miejsce bardzo konkretne projekty współpracy, na których korzystają również polskie firmy. Np. sprzedaż paliwa na Ukrainę - stwierdził Dworczyk.

 

WIDEO: Michał Dworczyk w "Graffiti"

 

 

Jak powiedział, "Ukraina zdaje sobie sprawę, że dziś tylko bliska współpraca Polski i Ukrainy może doprowadzić do pozytywnych rezultatów dla obu naszych krajów". - Łącząc siły możemy być silnym partnerem dla sąsiadów. Wpłynie to pozytywnie na bezpieczeństwo i potencjał gospodarek - dodał.

Traktat polsko-ukraiński

Zapytany o szczegóły dotyczącego zapowiadanego traktatu polsko-ukraińskiego, Dworczyk odpowiedział: - W tej chwili nie możemy mówić o szczegółach, ale myślę, że fundamentalny dokument strategiczny, o którym mówił prezydent, potrzebuje czasu, by zostać wypracowanym. Temu służą m.in. umowy i porozumienia pomiędzy poszczególnymi resortami. 

 

- Będziemy przełamywać te bariery i likwidować te problemy w relacjach polsko-ukraińskich, które przez wiele lat nie były rozwiązane - stwierdził polityk. - To nie jest tylko kwestia kroków wykonywanych przez Ukrainę. Będziemy mieć do czynienia z wielkim egzaminem, który będzie musiała zdać ukraińska klasa polityczna, ale również polska. Społeczeństwo ukraińskie, ale również polskie - dodał.

Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Kolegium komisarzy w Brukseli zaakceptowało w środę polski Krajowy Plan Odbudowy. Do Polski ma trafić 36 mld euro w ramach wsparcia gospodarki po pandemii. Polska zobowiązała się do zrealizowania tzw. kamieni milowych związanych z praworządnością, co wpłynęło na decyzję Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie pierwsze przelewy z Brukseli dotrą do Polski jesienią.

 

ZOBACZ: Akceptacja KPO zmniejszy inflację? "Mocniejszy złoty, to mniejsze podwyżki"

 

- Jestem przekonany, że krytyczny moment jest już za nami, czyli kwestie związane z KPO - stwierdził Michał Dworczyk. - Zgodziliśmy się na realizację pewnych działań i tak jak w innych sprawach, dotrzymamy tutaj słowa. Wywiążemy się z naszych zobowiązań. Mam nadzieję, że po stronie KE i UE też możemy liczyć na taką solidność - dodał.

 

W środę Senat przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, wprowadzając do niej blisko 30 poprawek. Dworczyk zapytany o to, czy wyobraża sobie, że Sejm, w którym większość ma PiS przyjmie którąś z tych poprawek, by dać jeszcze sygnał Komisji Europejskiej, że ustawa wypełnia kamienie milowe, przyznał: - Przez ostatnie dni byłem skupiony całkowicie na przygotowywaniu wizyty w Kijowie i nie znam tych poprawek.

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji

Choć na szczycie UE w Brukseli 27 przywódców państw członkowskich przyjęło polityczne porozumienie o wdrożeniu szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który zakłada embargo na ropę, to jednak w środę podczas prawnych uzgodnień restrykcji Węgry ponownie je zablokowały, przedstawiając kolejne oczekiwania – przekazało źródło unijne.

 

- To jest informacja zdumiewająca - skomentował Michał Dworczyk.

 

ZOBACZ: Nieoficjalnie: Węgry nadal nie zgadzają się na szósty pakiet sankcji. Embargo na ropę zablokowane

 

- Mam nadzieję, że decyzje podjęte przez liderów państw zostaną implementowane i żaden ambasador nie będzie tego blokował. Wierzę, że ten szósty, bardzo potrzebny pakiet, zostanie wprowadzony. Rosję trzeba traktować w sposób absolutnie zdecydowany - dodał.

 

- Czy nie warto dzisiaj zapłacić za bezpieczeństwo, żeby później nie toczyć wojny z Rosją? - zapytał polityk.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" dostępne są tutaj.

an / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie