Mateusz Morawiecki: Chcielibyśmy, żeby Putin został odsunięty od władzy

Polska
Mateusz Morawiecki: Chcielibyśmy, żeby Putin został odsunięty od władzy
Marcin Obara/PAP
Mateusz Morawiecki: Jeśli Europa i wolny świat przegra tę bitwę, przegra tę wojnę, nie będziemy już dłużej bezpieczni

- Jeśli ostatecznie Ukraina przetrwa jako suwerenne państwo, co jest naszym jedynym celem i powodem, dla którego wspieramy Ukrainę na wszystkie możliwe sposoby, to będzie to nasze zwycięstwo - mówił Mateusz Morawiecki. Premier przekazał także jakie tematy zostaną poruszone podczas drugiego dnia unijnego szczytu.

- Jeśli Europa i wolny świat przegra tę bitwę, przegra tę wojnę, nie będziemy już dłużej bezpieczni, ponieważ zawsze będziemy zagrożeni i narażeni na szantaż ze strony Putina. Oczywiście chcielibyśmy, żeby został całkowicie odsunięty (od władzy), ale reprezentuje on brutalną siłę, a Rosja jest supermocarstwem i jeśli ostatecznie Ukraina przetrwa jako suwerenne państwo, co jest naszym jedynym celem i powodem, dla którego wspieramy Ukrainę na wszystkie możliwe sposoby, to będzie to nasze zwycięstwo - powiedział szef polskiego rządu dla Sky News.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk: Nikt nie może być pewien, że Władimir Putin nie użyje broni atomowej

 

Premier Morawiecki rozmawiał ze Sky News przy okazji szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, podczas którego w nocy z poniedziałku na wtorek przywódcy uzgodnili, że szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich, z tymczasowym wyjątkiem ropy dostarczanej rurociągiem.

Temat bezpieczeństwa żywnościowego na unijnym szczycie

Przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jednym z tematów jest bezpieczeństwo żywnościowe.

 

- Zaczęliśmy o tym krótko wczoraj rozmawiać. Pokazałem możliwości polskie. Pokazałem, ile Polska już dzisiaj robi, żeby zwiększyć eksport zboża z Ukrainy i ile jeszcze możemy zrobić, zwłaszcza, jeśli bylibyśmy wsparci przez partnerów europejskich - powiedział.

 

ZOBACZ: Media: Cypr zmusił UE do zmian w szóstym pakiecie sankcji

 

Jak zapowiedział premier, drugi temat to bezpieczeństwo i obronność.

 

- Z ogromną satysfakcją muszę odnotować, że uzupełnione zapisy konkluzji uwzględniają rolę NATO - podkreślił.

 

- Oczywiście dla wszystkich rola NATO jest istotna, ale to, że wszelkie aspekty europejskiej polityki obronnej muszą być częścią sojuszu, najsilniejszego sojuszu wojskowego w historii świata, to bardzo ważne i to udało się do konkluzji wpisać - dodał.

"Nikt nie chce kupować energii od Rosji"

Trzeci temat, o którym mówił szef polskiego rządu, to kwestie związane z energią.

 

- Nikt nie chce kupować energii od Rosji. Rosja - barbarzyński kraj, kraj na którym w żadnej mierze nie można polegać, okazała się nie tylko partnerem niegodnym zaufania, ale okazała się państwem zbrodniczym i dlatego dyskutujemy o tym, w jak najszybszy sposób odejść od nie tylko węglowodorów rosyjskich takich jak węgiel czy ropa, ale także w dalszej perspektywie - co podkreślają niektóre państwa członkowskie, zwłaszcza Niemcy, Austria - także od gazu - mówił premier.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki na szczycie UE: skończmy kupować ropę od Rosji

 

Unijni przywódcy, którzy zgromadzili się w poniedziałek na szczycie w Brukseli, osiągnęli porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.

anw/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie