Wojna w Ukrainie. Michał Dworczyk: Polska zaangażuje się w odbudowę Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Michał Dworczyk: Polska zaangażuje się w odbudowę Ukrainy
EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Jedno ze zniszczonych osiedli mieszkaniowych w Charkowie

Polska w sposób szczególny zaangażuje się w odbudowę obwodu charkowskiego - powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

- Teraz trwa proces, podczas którego poszczególne kraje oceniają, na którym regionie jeśli chodzi o odbudowę chciałyby się skupić - powiedział Dworczyk. Zaznaczył, że konieczne jest najpierw zakończenie działań wojennych. 

 

- Wczoraj w podpisanych dokumentach pomiędzy premierem Polski a premierem Ukrainy znalazło się sformułowanie, że Polska w sposób szczególny zaangażuje się w odbudowę obwodu charkowskiego - przekazał. 

"Na pewno na tym skorzystamy i my, i Ukraińcy"

Wyjaśniał, że "Charków to jest drugie co do wielkości miasto na Ukrainie, największy ośrodek akademicki, bardzo dużo przemysłu".

 

- Tam są naprawdę poważne zniszczenia i nie mówię tylko o infrastrukturze mieszkalnej, ale też infrastrukturze krytycznej, przemysł, więc włączając się we współpracę z podmiotami z obwodu charkowskiego, z samego Charkowa na pewno na tym skorzystamy i my, i Ukraińcy - ocenił.

 

WIDEO: Dworczyk w Polsat News: Polska zaangażuje się w odbudowę Charkowa

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Trwają walki na froncie wschodnim. 80 proc. Siewierodoniecka jest zajęte.

 

Charków położony jest w północno-wschodniej części Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją. Przed wybuchem wojny liczył ponad półtora miliona mieszkańców.

 

W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę miasto było jednym z głównych celów ataku i zostało poważnie zniszczone.

laf/ sgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie