Sejm Dzieci i Młodzieży. Marszałek Elżbieta Witek: praca posła to prawdziwa służba

Polska
Sejm Dzieci i Młodzieży. Marszałek Elżbieta Witek: praca posła to prawdziwa służba
PAP/PAP/Piotr Nowak

Praca posła to prawdziwa służba - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbyły się w środę w parlamencie. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podziękował młodym ludziom za przyjęcie rówieśników z Ukrainy.

W środę, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży. Była to XXVIII sesja obrad. Jej temat brzmiał: ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych ważne dla młodych ludzi.

"Służymy narodowi"

Obrady zainaugurowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Kierując słowa do młodych ludzi w parlamencie, oceniła, że z pewnością wśród nich są tacy, którzy zasiądą w przyszłości w ławach poselskich.

 

- Warto sobie zdać sprawę z tego, że wszyscy parlamentarzyści, wszyscy posłowie, ale także senatorowie, są wybierani przez swoich wyborców w swoich okręgach, ale w momencie, kiedy przyjdą już tutaj i złożą ślubowanie poselskie, stają się posłami wszystkich obywateli - podkreśliła.

 

ZOBACZ: ZUS: więcej osób może skorzystać z Bonu Turystycznego

 

Witek powiedziała, że praca w roli posła to nie zawód, ale "prawdziwa służba".

- My służymy narodowi, ale nie tylko posłowie, ale także państwo, którzy nam tutaj pomagają, urzędnicy kancelarii Sejmu, którzy czuwają nad tym, żeby obrady przebiegały prawidłowo - podkreśliła.

Kwestia wojny w Ukrainie - wolność, patriotyzm i wspólnota narodowa

Witek powiedziała, że tegoroczny temat obrad dotyczący żołnierzy AK i NSZ, to temat niezmiernie ważny, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że gdyby nie silne poczucie patriotyzmu, wspólnoty narodowej, Ukraińcy z pewnością nie byliby w stanie bronić się tak długo - oceniła. Według niej pokazali, co to znaczy być patriota i kochać wolność.

Podziękowania Rzecznika Praw Dziecka

Z kolei rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podziękował dzieciom i młodzieży za to, w jaki sposób ugościli swoich rówieśników z Ukrainy, często dzieląc się swoim pokojem, książkami i miejscem w klasie.

 

- Dziękuję wam za to, bo to jest przejaw waszej wrażliwości i tego, jakimi ludźmi się stajecie i w jaki sposób jesteście wychowywani. To pokazuje, w jakim bardzo dobrym kierunku idziecie. I chciałbym, żebyście ten kierunek na przyszłość zachowali - zaznaczył RPD.

 

ZOBACZ: Australia. Naukowcy odkryli największą znaną na Ziemi roślinę

 

Pawlak powiedział, że niebawem zaczną się "wakacje po pandemii".

- Mam nadzieję, że spędzicie je w sposób taki bardzo radosny, który pozwoli wam odpocząć, a jednocześnie w sposób taki, żeby te przygody wakacyjne były w waszej pamięci. Bo dzieckiem jest się tylko raz - zakończył Pawlak.

Prezes IPN o połączeniu między historią a współczesnością

Głos zabrał też prezes IPN Karol Nawrocki. Zaznaczył, że dzieciom obecnym w Sejmie "udało się położyć pomost pomiędzy wartościami, które przyświecały największej podziemnej armii świata, Armii Krajowej, i żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, a współczesnym światem, XXI wiekiem".

 

- To znaczy, że jesteście bardzo zdolni, bo to zadanie trudne nawet dla zawodowych historyków - ocenił.

 

Zdaniem prezesa IPN wartością, która jest dominująca zarówno dla bohaterów z okresu II wojny światowej, tych, którzy walczyli o wolność po roku 1945, jak i dla ludzi żyjących w XXI wieku, jest "miłość do Polski".

 

ZOBACZ: Wicemarszałek Sejmu zapowiedział "letnią ofensywę" PiS

 

- Miłość do Polski cierpliwa jest. I cierpliwości możemy od nich się uczyć, bo przez 6 lat II wojny światowej walczyli w przerażających warunkach o Polskę wolną i niepodległą. Bili się o nią także w 1945 r. - przypomniał.

 

Nawrocki podkreślił, że "miłość do Polski jest łaskawa".

- To jest taka miłość, jak dzieci do rodziców i rodziców do dzieci. Ta miłość wiele wybacza, jest często bezwarunkowa - dodał.

 

Jak stwierdził, "miłość do Polski nie zazdrości".

- My Polacy nie zazdrościmy wielkiego potencjału i dobrobytu innych narodów, tylko chcemy budować dobrobyt wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski - wyjaśnił.

Szkolenie strzeleckie, survival i nowe zajęcia - zapowiedź wiceministra edukacji i nauki

W czasie obrad młodzi posłowie i posłanki pytali przedstawiciela MEiN, czy resort planuje stworzyć cykl zajęć z udziałem żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, historyków, kombatantów, świadków historii w szczególności w szkołach podstawowych.

 

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki przypomniał, że w konsultacjach społecznych jest projekt rozporządzenia, który umożliwi wprowadzenie od 1 września przedmiotu "Edukacja dla bezpieczeństwa". Jak mówił, przedmiot ten będzie realizowany w VIII klasach szkoły podstawowej oraz w szkołach średnich.

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Polsat News: Polska przyjmuje nasze dzieci jak własne

 

- W klasie VIII ten przedmiot przewiduje szkolenie, jeśli chodzi o wszystkie trudne sytuacje. To np. udzielenie pierwszej pomocy, to są kwestie związane z survivalem, czyli możliwością radzenia sobie w trudnej sytuacji bez gniazdka, telewizora bez internetu, w kontakcie z naturą. Chcielibyśmy, aby każdy młody człowiek potrafił w takich momentach odnaleźć się w trudnej rzeczywistości - powiedział Bernacki.

 

Zapowiedział też realizację szkolenia strzeleckiego.

- Ten program, jeśli chodzi o klasę VIII, będzie realizowany tylko na poziomie teoretycznym. Dopiero w szkole średniej, po spełnieniu wszystkich wymogów i znajomości regulaminu, młody człowiek będzie mógł przejść właściwe szkolenie strzeleckiego - powiedział wiceminister.

 

Podkreślił, że są to propozycje analizowane obecnie w ramach konsultacji społecznych.

- Chcemy, nawet w sytuacji, kiedy wygaśnie konflikt wojenny w Ukrainie, taki program kontynuować - dodał Bernacki.

Sejm Dzieci i Młodzieży

Organizatorem XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

 

ZOBACZ: Rafał Zaorski chce kupić Wykop. Polski Elon Musk?

 

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat brzmiał "Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa".

 

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, który ma kształtować postawy obywatelskie, szerzyć wśród młodzieży wiedzę o zasadach funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat - także aktywizować młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.

ap/nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie