Australia. Naukowcy odkryli największą znaną na Ziemi roślinę

Świat
Australia. Naukowcy odkryli największą znaną na Ziemi roślinę
Pixabay/Facebook/University of Western Australia
Naukowcy z University of Western Australia odkryli największą roślinę znaną na Ziemi

U wybrzeży Australii została odkryta największa znana roślina na Ziemi – trawa morska mniej więcej trzy razy większa od Manhattanu - informuje University of Western Australia. Porównując jej powierzchnię do polskich miast można powiedzieć, że jest ona wielkości Świnoujścia.

Na przełomowe odkrycie zespół ekspertów z University of Western Australia natknął się przypadkowo w Shark Bay, około 800 km na północ od Perth. Naukowcy chcieli przyjrzeć się różnorodności genetycznej dużej podwodnej łąki z trawy morskiej, która powszechnie występuje wzdłuż części wybrzeża Australii.

Łąka okazała się być... jedną rośliną

Korzystając z testów genetycznych, naukowcy ustalili, że łąka jest w rzeczywistości... jedną rośliną. Jej powierzchnia zajmuje ok 200 km2. Porównując ją do polskich miast można powiedzieć, że jest mniej więcej wielkości Świnoujścia.

 

ZOBACZ: Opolskie. Największa dynia w Polsce. Ważyła 848,5 kg

 

Naukowcy zebrali pędy z całej zatoki i przebadali 18 tys. markerów genetycznych, aby stworzyć "odcisk palca" z każdej próbki. Chcieli dowiedzieć się, ile roślin tworzy łąkę.

 

- Odpowiedź nas zwaliła - tylko jedna! - powiedziała Jane Edgeloe, główna autorka badania. Okazało się więc, że to największa znana roślina na Ziemi.

 

4,5 tys. lat rozrostu

Naukowcy podkreślają, że roślina jest również godna uwagi ze względu na swoje właściwości adaptacyjne. - Wydaje się, że jest bardzo odporna, doświadcza szerokiego zakresu temperatur i zasolenia oraz wysokich warunków oświetleniowych, które razem byłyby dla większości roślin warunkami ekstremalnymi – powiedziała dr Elizabeth Sinclair, jedna z badaczek.

 

Ten gatunek trawy morskiej rośnie na ogół w tempie do 35 cm rocznie. W ten sposób naukowcy oszacowali, że rozrost do obecnych rozmiarów zajął roślinie 4500 lat.

 

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society B".

pgo/ sgo/Polsatnews.pl/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie