Mateusz Morawiecki: Nie dajcie się napuścić i szczuć jednych na drugich

Polska
Mateusz Morawiecki: Nie dajcie się napuścić i szczuć jednych na drugich
Radek Pietruszka/PAP
Mateusz Morawiecki podczas prezentacji wyników drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych

- Nie dajcie się skonfliktować; nie dajcie się napuścić i szczuć jednych na drugich. Potrzeba nam współpracy - zwracał się do samorządowców premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji wyników drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Jak zaznaczył premier, dla wyjścia z kryzysu potrzebna jest współpraca.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, wraz z wiceszefem MSWiA Pawłem Szefernakerem oraz przedstawicielami samorządów wziął udział prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

 

- Państwo musi być na posterunku. Państwo musi być państwem pomocnym; dla wszystkich, a nie dla wybranych. Troszczymy się o mieszkańców w każdej, najmniejszej gminie, każdym mieście, miasteczku, wsi i powiecie - to jest credo naszego rządu - powiedział Morawiecki podczas wystąpienia.

Mateusz Morawiecki o współpracy z samorządowcami

- Moim pragnieniem jest bardzo bliska współpraca z samorządowcami, ramię w ramię - nie chowanie głowy w piasek, tylko wspólne rozwiązywanie problemów - dodał.

 

Premier stwierdził, że samorządowcy to "ludzie praktyczni, którzy potrzebują środków na realizację konkretnych projektów".

 

- I takie środki dziś trafiają do państwa; środki w wysokości 30 mld zł - zwrócił się do samorządowców.

 

ZOBACZ: Oświadczenia majątkowe. Oszczędności premiera, prezesa PiS i liderów opozycji

 

- Cieszę się, że w całej Polsce coraz więcej widać tablic z biało-czerwoną flagą i naszym godłem - tam, gdzie remontujemy szpitale, gdzie modernizujemy szkoły, gdzie tworzymy nowe instytucje kultury, tam gdzie inwestujemy w Ochotnicze Straże Pożarne, budujemy, modernizujemy i remontujemy drogi. To jest państwo, które jest państwem pomocnym, państwem solidarności. Trzeba skontrastować je z tym, co było wcześniej: zwijane posterunki policji, zwijane połączenia kolejowe, autobusowe, mniej instytucji kultury. To był ten świat: znikające zakłady pracy, rosnące bezrobocie - zmora III RP - mówił Morawiecki.

 

ZOBACZ: Prof. Zybertowicz: Prezydent wolałby, żeby w ustawie o SN nie wprowadzono zmian. Jest gotów podpisać

 

Jak dodał, dla wyjścia z kryzysu potrzebna jest współpraca.

 

- Nie dajcie się skonfliktować; nie dajcie się napuścić i szczuć jednym na drugich. Potrzeba nam współpracy - zaapelował do samorządowców. 

Obniżka podatków od lipca

- Przeprowadzane przez nas inwestycje mają charakter bezprecedensowy. Trzeba jednak również pamiętać o rekompensacie wydatków bieżących. Ona jest w ustawie i będzie tam także wtedy, kiedy będziemy realizowali kolejne elementy w walce z inflacją Putina - powiedział premier.

 

Jak zapewnił Mateusz Morawiecki, już od pierwszego lipca na Polaków czeka powszechna obniżka podatków do 12 procent.

 

- Dzięki temu w kieszeniach naszych obywateli i wszystkich mieszkańców polskich gmin i miast pozostanie ponad 30 miliardów złotych - podkreślił Morawiecki.

"Potrzebujemy solidarnościowego modelu gospodarczego"

- Potrzebujemy solidarnościowego modelu gospodarczego, gdzie państwo poprzez jakość zarządzania finansami publicznymi i instytucjami finansowymi jest w stanie pozostawić w portfelach obywateli więcej środków oraz przeznaczyć więcej na inwestycje, nawet w najmniejszej gminie - powiedział Premier.

 

ZOBACZ: Waldemar Buda w "Graffiti": Nie odstąpimy od zmian, które są potrzebne

 

- Potrzebny nam jest również silny impuls modernizacyjny. Mamy środki nie tylko z krajowego funduszu odbudowy, ale i funduszy europejskich oraz bezprecedensowe środki z budżetu krajowego. Widać je w nowych drogach, projektach, inwestycjach w całej Polsce.

 

Morawiecki podkreślił również, że 98 procent samorządów złożyło wnioski i każdy z nich otrzymał przynajmniej jeden.

anw / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie