Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego. Domy, mieszkanie, działki i prawa do premii

Polska
Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego. Domy, mieszkanie, działki i prawa do premii
PAP/Marcin Obara
Na stronach Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe premiera.

Sejm opublikował oświadczenia majątkowe posłów. Premier Mateusz Morawiecki posiada majątek wart około 7 mln 741 tys. zł. Wynagrodzenie z tytułu pracy szefa gabinetu wyniosło ponad 236 tys. zł, a dieta parlamentarna to ponad 37,5 tys. zł. Szef rządu w oświadczeniu wymienił m.in. trzy domy, mieszkanie i meble oraz prawo do odroczonych premii z tytułu wcześniejszej pracy w banku.

Na stronach Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe premiera. Mateusz Morawiecki zadeklarował, że dysponuje środkami pieniężnymi w kwocie 56 tys. zł i nie ma oszczędności w obcej walucie.

Oświadczenie majątkowe Mateusza Morawieckiego. Domy, mieszkanie i działka rolna

Ponadto szef rządu posiada dom o powierzchni około 150 m kwadratowych o wartości 1,9 mln zł, który położony jest na działce o powierzchni 0,46 hektarów. Ponadto są tam także zabudowana gospodarcze i domki letniskowe.

 

Premier wymienił także własnościowe mieszkanie o powierzchni 72,4 m kwadratowych warte około 1,1 mln zł.

 

W dziale "inne nieruchomości" prezes Rady Ministrów wymienił jeszcze trzy inne pozycje.

 

ZOBACZ: Lewica żąda od żony premiera, by upubliczniła swój majątek

 

Pierwsza to dom o powierzchni "około 100 m kwadratowych", którego przybliżona wartość wraz z działką i zabudowaniami wynosi około 3,5 mln zł. Z opisu zamieszczonego poniżej wynika, że jest to "dom całoroczny na działce budowlanej" o powierzchni ok. 3100 m kwadratowych, "w tym współwłasność działki (z zaznaczoną wyłącznością dysponowania ok. 300 m kw.). Zabudowania gospodarcze i sanitariaty.

 

W tej części oświadczenia premier wymienia także "Segment (szeregówka) o powierzchni ok. 180 m kwadratowych, położony na działce o pow. o. 400 m kw.". "Posiadam 50 proc. własności tego segmentu szeregowego. Przybliżona wartość 50 proc. około 600 tys. zł" - pisze premier.

 

Kolejną nieruchomością jest działka rolna o powierzchni około 2 hektarów, która jest własnością szefa rządu. "Przybliżona wartość około 200 tys. zł" - pisze Morawiecki.

Meble, sprzęt i prawo do odroczonych premii

Szef rządu wymienił także składniki mienia ruchomego, które posiada. Są to: zabudowa kuchenna warta ok. 60 tys. zł, meble warte około 80 tys. zł, kolejne meble warte 100 tys. zł oraz "meble, zabudowa po remoncie - ok. 115 tys. zł". Premier wymienił jeszcze dwa komplety sprzętu technicznego o wartości ok. 15 tys. zł każdy.

 

Prezes Rady Ministrów napisał także, że dysponuje prawem do odroczonych premii z tytułu jego zatrudnienia w Banku Zachodnim WBK (Santander) "należnych na podstawie umowy o prace zakończonej 16 listopada 2015 r." Nie podał jednak ich wysokości, pisząc jedynie, że "podlegają wyliczeniu ze strony Banku Zachodniego WBK (obecnie Santander)".

 

ZOBACZ: Mur u premiera wart majątek. "Sprawie powinna przyjrzeć się NIK"

 

Wymienił także "pożyczkę dla osoby fizycznej w drugim stopniu pokrewieństwa". Chodzi o pożyczkę zaciągniętą przez siostrę szefa rządu o wartości około 300 tys. zł.

 

Z tytułu zatrudnienia w Kancelarii prezesa Rady Ministrów Mateusz Morawiecki otrzymał 236 tys. 278 zł i 52 gr.

 

Z kolei dieta parlamentarna wyniosła 37 tys. 578 zł 5 gr.

 

Oświadczenie majątkowe premiera nosi datę 31 grudnia 2021 r. i wpłynęło do sekretariatu Marszałka Sejmu 29 kwietnia obecnego roku.

hlk/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie