Paweł Szefernaker: Rafał Trzaskowski nie popsuje współpracy rządu z samorządem

Polska
Paweł Szefernaker: Rafał Trzaskowski nie popsuje współpracy rządu z samorządem
Polsat News
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker

Codziennej współpracy rządu i samorządu nie popsują nawet złe wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - ocenił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Szefernaker, pełnomocnik rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, a także do spraw współpracy z samorządem, na antenie Wydarzeń 24 komentował wypowiedź prezydenta Trzaskowskiego z konferencji w Obornikach Śląskich.

 

Trzaskowski ocenił m.in., że uchwalona w czwartek nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym "na pewno nie wystarczy" do tego, aby Polska wywiązała się z zobowiązań wobec Komisji Europejskiej w związku z odblokowaniem Krajowego Planu Odbudowy.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk: Nikt nie może być pewien, że Władimir Putin nie użyje broni atomowej

 

- Rozmawiałem z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i jestem dobrej myśli, że KE będzie stawiała dodatkowe warunki, i że te warunki będą musiały być spełnione, żeby te pieniądze popłynęły do Polski, a one muszą popłynąć do Polski. Wszystkim nam na tym zależy, dlatego że nie może być tak, że społeczeństwo będzie płaciło rachunek za całkowicie nieodpowiedzialne działanie PiS – powiedział.

Szefernaker: nie mieści mi się to w głowie

Wiceszef MSWiA stwierdził, że w głowie mu się nie mieści, że ktoś prosi KE o kolejne warunki dla polskiego rządu. Na uwagę, że Trzaskowskiemu chodziło o wątpliwości, czy pieniądze trafią do samorządów, Szefernaker odparł, że KPO jednoznacznie wskazuje, które środki będą szły przez programy rządowe, a które przez programy samorządowe.

 

- Myślę, że dziś najważniejsze jest to, żeby te środki do Polski dotarły, a za każdym razem jest jakaś grupa samorządowców, którzy są negatywnie nastawieni do rządu i reprezentują inne partie polityczne, które za każdym razem próbują upolitycznić tę kwestię - ocenił wiceminister.

 

Szefernaker wspomniał też wizytę prezydenta USA Joe Bidena w punkcie rejestracji PESEL dla uchodźców z Ukrainy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Byli tam obecni premier Mateusz Morawiecki, wiceszef MSWiA, a także prezydent stolicy.

 

ZOBACZ: Szczyt UE. Viktor Orban o embargu na ropę z Rosji: Najpierw trzeba rozwiązań, później sankcji

 

Jak podkreślił wiceminister, z "lekką żenadą" patrzył na to, jak Trzaskowski mówił wtedy, że środki na pomoc uchodźcom powinny trafiać przede wszystkim do samorządów. - Za każdym razem prezydent Trzaskowski wskazywał, że one muszą trafić przede wszystkim do samorządów, kiedy my na ten temat mówimy na poziomie ogólnym - zaznaczył.

"Współpraca rządu i samorządu odbywa się codziennie"

Według Szefernakera w relacjach międzynarodowych takie zachowanie nie jest do końca zrozumiałe, a politycy, nawet jeśli się ze sobą nie zgadzają, na arenie międzynarodowej powinni być "jako państwo jak jedna pięść". - Powinniśmy mówić jednym głosem na arenie międzynarodowej. Ustalać też te kwestie między sobą - ocenił.

 

ZOBACZ: Amber Gold. Prawomocny wyrok ws. afery finansowej

 

Wiceszef MSWiA, mówiąc o pracy z samorządowcami, podkreślił, że atmosfera spotkań ze współpracownikami "włodarzy miast, którzy później najgłośniej krzyczą", jest całkowicie inna. - Wiemy wszyscy, że trzeba rozmawiać, trzeba współpracować. Nie pokonalibyśmy wspólnie pandemii i nie wyszlibyśmy jako Polska tak pięknie, pomagając Ukrainie i Ukraińcom, gdyby nie zaangażowanie zwykłych Polaków - zaznaczył.

 

Szefernaker stwierdził, że taka współpraca rządu i samorządu odbywa się na co dzień. - Nie popsują tego nawet złe wypowiedzi pana prezydenta Trzaskowskiego - powiedział.

mst/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie