Premier Morawiecki w "La Repubblica": pokój na Ukrainie to wspólny cel, ale nie za wszelką cenę

Świat
Premier Morawiecki w "La Repubblica": pokój na Ukrainie to wspólny cel, ale nie za wszelką cenę
PAP/Przemysław Piątkowski
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że pokój na Ukrainie to wspólny cel. - Ale to nie może być pokój za wszelką cenę - zastrzegł w wywiadzie, opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej gazety.

Szef polskiego rządu był pytany o plan pokojowy rządu Włoch, który ma doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie i o to, czy zgadza się z koniecznością jego forsowania.

Ukraina przelewa krew za naszą wolność

- Pokój to nasz wspólny cel, ale to nie może być pokój za wszelką cenę. Nie możemy zgadzać się na dialog, który może zostać wykorzystany przez Putina, na dialog ponad głowami Ukraińców - odparł Morawiecki.

 

Dodał następnie: "Ten naród przelewa krew za naszą wolność i nasze bezpieczeństwo. Jesteśmy Ukrainie winni wierność".

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w Ukrainie. "Ciekawy jestem, czy Niemcy odpuściliby Bawarię"

 

Podkreślił także: "Proszę mi wskazać choć jeden sukces, do którego doprowadziłyby rozmowy z Władimirem Putinem. Wielu polityków próbowało i zawsze kończyło się to tak samo - upokorzeniem".

 

- Niektórzy zachodni politycy wciąż myślą, że Rosja w końcu się zatrzyma, że Putin złagodnieje. Mam jedną radę: żadnych złudzeń. Putin się nie zatrzyma, tak jak Hitler też nie zatrzymał się na Austrii, Czechosłowacji i Polsce. Tym razem możemy być mądrzejsi zanim Rosja podpali całą Europę - ostrzegł premier Morawiecki. 

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie