Bułgaria. Rząd przyjął plan wprowadzenia euro od 1 stycznia 2024 r.

Biznes
Bułgaria. Rząd przyjął plan wprowadzenia euro od 1 stycznia 2024 r.
Pixabay
Euro w Bułgarii od 1 stycznia 2024 roku

Bułgarski rząd na piątkowym posiedzeniu przyjął narodowy plan wprowadzenia euro od 1 stycznia 2024 r. O przyjęciu Bułgarii do strefy euro musi zdecydować Rada Unii Europejskiej. Na razie kraj nie spełnia wszystkich warunków stawianych państwom ubiegającym się o przyjęcie wspólnej waluty.

- Zaaprobowanie planu jest ważnym punktem rozwoju strategii przyłączenia się do strefy euro - podkreślił premier Kirił Petkow.

Plan przyjęty, mimo zastrzeżeń - euro w Bułgarii od 2024 roku?

Do przyjęcia planu doszło mimo zastrzeżeń dwóch partnerów w złożonej z czterech podmiotów rządzącej koalicji, które domagają się informowania społeczeństwa o szerszych skutkach przyjęcia euro. Zdaniem wicepremiera i ministra finansów Asena Wasilewa 18 miesięcy do momentu wprowadzenia wspólnej waluty są konieczne na przeprowadzenie niezbędnych przygotowań i zmian ustawodawczych. Wasilew podkreślił, że porozumienie koalicyjne z grudnia 2021 r. zakłada właśnie ten termin przyjęcia euro.

 

ZOBACZ: Doczekaliśmy się polskiego stablecoina. Startuje Cebullion

 

Plan przewiduje przyjęcie euro od 1 stycznia 2024 r. bez okresu przejściowego. Przez pierwszy miesiąc – do 31 stycznia 2024 r. w użyciu będą jednocześnie banknoty bułgarskie. Od daty wprowadzenia euro wszystkie konta bankowe, depozyty, budżetowe i inne konta zostaną bezpłatnie przeliczone na euro, dlatego nie będzie okresu przejściowego. Banki i poczty będą mogły w ciągu 6 miesięcy wymienić lewa na euro bez dodatkowych taks. Bank centralny będzie miał prawo dokonywać wymianę w nieokreślonym czasie.

Bułgaria musi spełnić kryteria

Przyjęcie Bułgarii do strefy euro ostatecznie musi zaakceptować Rada UE. Wcześniej kraj powinien spełnić tzw. kryteria konwergencji. Bułgaria na razie spełnia kryterium wysokości długu publicznego, który jest niższy niż 60 proc. PKB.

 

ZOBACZ: Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego. Domy, mieszkanie, działki i prawa do premii

 

W kraju panuje jednak wysoka inflacja, w kwietniu wynosiła 14,4 proc. - by wstąpić do strefy euro ten wskaźnik powinien być zbliżony do średniej unijnej. Dodatkowo deficyt budżetowy nie może przekraczać 3 proc. PKB.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie