Ukraina. Rzeszów z tytułem "miasta-ratownika". Zełenski: wyrażam wdzięczność

Świat
Ukraina. Rzeszów z tytułem "miasta-ratownika". Zełenski: wyrażam wdzięczność
PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika"; tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

Przemawiając w Radzie Najwyższej podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Ukrainie, Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów".

Tytuł dla Rzeszowa i podziękowania dla polskich miast

- Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc - mówił Zełenski.

 

- W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi - dodał następnie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska opublikowała film "Wrócę". "Nie ma nic lepszego niż dom"

 

W przemówieniu w Radzie Najwyższej prezydent Ukrainy podkreślając, że dziękuje wszystkim Polakom, wymienił nazwy miast w Polsce, które okazały pomoc swym miastom partnerskim w Ukrainie. Wymienił Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

 

- Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada ukraińska - powiedział Zełenski. 

Zapowiedź specjalnego statusu dla Polaków ze strony Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniesie do parlamentu projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie - powiadomił portal Hromadske. Podczas przemówienia w ukraińskim parlamencie Zełenski podziękował wszystkim Polakom za wsparcie.

 

O szczegółach ustawy mówił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

 

ZOBACZ: Mariupol. Rosjanie utrudniają opuszczanie miasta, wprowadzili nowe zasady

 

- Wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, te same będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy - poinformował Wołodymyr Zełenski. Według niego, będzie to "lustrzany projekt" do ustawy Sejmu RP o pomocy obywatelom Ukrainy.  


- Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich przywilejów w takich warunkach, w warunkach wojny. (...) I jestem przekonany, że ukraiński parlament poprze tę ustawę - szybko i zdecydowaną większością - zapewnił Wołodymyr Zełenski. 

 

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie