Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska opublikowała film "Wrócę". "Nie ma nic lepszego niż dom"

Świat
Wojna w Ukrainie. Ołena Zełenska opublikowała film "Wrócę". "Nie ma nic lepszego niż dom"
Facebook/Ołena Zełenska
Zełenska zaznaczyła, że "Polska udzieliła już schronienia około 3 mln ukraińskich uchodźców"

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę klip pt. "Wrócę", w którym ukraińscy uchodźcy w Polsce zapowiadają, że po wojnie powrócą do swojego kraju. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować" – napisała.

- Wrócę. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do szkoły, do swojej filiżanki w kuchni, do swoich kasztanów, do krewnych – oświadczyła żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

 

- Nie mamy szczęścia z jednym z sąsiadów, który dowodzi "braterstwa" uderzeniami rakietowymi i terrorem. Ale mamy wielkie szczęście, mając innego sąsiada, Polskę, która stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy, nie tylko geograficznie – dodała.

3 mln uchodźców w Polsce

Zełenska zaznaczyła, że "Polska udzieliła już schronienia około 3 mln ukraińskich uchodźców, zapewniając im nie tylko tymczasowe miejsce do życia, ale również stałą opiekę, darmowe lekarstwa i edukację" - przekazała agencja Ukrinform, która omawia wpis prezydentowej.

 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja przygotowuje się do wznowienia ofensywy w rejonie miasta Izium

 

"Wrócimy (na Ukrainę), ponieważ nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by podziękować im za coś więcej niż gościnność – za prawdziwy brak granic. Dziękuję, przyjaciele!" - napisała Zełenska.

"Nie są uchodźcami, są gośćmi"

"Duda: Drodzy Ukraińcy, wasi krewni – żony, rodzice, dzieci – którzy zostali zmuszeni do wyjazdu do Polski, nie są w naszym kraju uchodźcami. Są naszymi gośćmi!" - zacytował polskiego prezydenta napisał na Twitterze deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej Roman Hryszczuk.

 

 

Następnie ukraiński deputowany zwrócił się do prezydenta Dudy. "Podziękowania od wszystkich Ukraińców" – napisał.

 

Prezydent Andrzej Duda wygłosił w niedzielę orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy. Jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który przemawiał w ukraińskim parlamencie od początku wojny.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie