Wojna w Ukrainie. Rosjanie próbują zdobyć Siewierodonieck

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie próbują zdobyć Siewierodonieck
Telegram/Сергій Гайдай/ Луганська ОДА (ОВА)
W sobotę Serhij Hajdaj informował, że "Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck"

Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Rosjanie próbowali wedrzeć się do Siewierodoniecka z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych" - napisał Hajdaj.

"Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck"

Po zrezygnowaniu z prób ofensywy na Kijów i wycofaniu swoich wojsk z północy i północnego wschodu kraju Rosja skupiła swoje siły na zdobyciu całych obwodów ługańskiego i donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy oraz co najmniej utrzymaniu dotychczasowych zdobyczy terytorialnych na południu, zapewniających lądowy korytarz do okupowanego Krymu.

 

 

W sobotę Serhij Hajdaj informował, że "Rosjanie rzucili wszystkie siły na Siewierodonieck" i przecięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut.

11 osób zginęło 

"W wyniku ostrzału miast i wsi obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy przez wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby rannych zostało 11 osób" – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych Ołeha Syniehubowa.

 

"Minionej doby rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwali miasto Charków oraz inne miejscowości obwodu. Pięciu cywilów zostało rannych w ostrzale dzielnicy Sałtiwka w Charkowie" – napisał Syniehubow na Telegramie.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Doradca Zełenskiego: przez blokady 1,6 mld ludzi na świecie grozi niedożywienie

 

"Okupanci strzelali również w dzielnicę Łozowa, wieś Szewczenkowe i rejon czuhujewski – ranne zostały trzy osoby. Trzy kolejne odniosły obrażenia w mieście Derhacze" – dodał szef władz obwodu charkowskiego.


"Okupanci ostrzelali 12 zaludnionych obszarów. Są zabici i ranni. Zniszczonych zostało ponad 40 budynków mieszkalnych, szkoła, szkoła muzyczna, instytut, firmy i infrastruktura krytyczna” – przekazała policja, nie precyzując liczby ofiar.

 

Według Ukrinformu Rosjanie ostrzeliwali tereny zamieszkane przez cywilów z samolotów, czołgów, ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad.

Rosja szykuje ofensywę na Izium

Syniehubow zaznaczył, że w obwodzie charkowskim Rosjanie, podobnie jak w ostatnich dniach, skupiają się na próbach utrzymania zajętych terenów i powstrzymania kontrofensywy sił ukraińskich

 

"Wojska rosyjskie szykują się do wznowienia ofensywy w rejonie miasta Izium w obwodzie charkowskim" - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator tego obwodu Ołeh Syniehubow.

 

"W rejonie Iziumu rosyjscy najeźdźcy przygotowują się do wznowienia ofensywy i ostrzeliwują tereny miejscowości Wirnopilla, Dibriwne i Dowheńke. Ale nasze Siły Zbrojne utrzymują pozycje i nie pozwalają na natarcie wroga" - napisał Syniehubow.

Amunicja kasetowa, strzały z moździerzy

"Rosjanie ostrzeliwują miejscowości w rejonie miasta Derhacze na wchodzie Ukrainy amunicją kasetową i pociskami wystrzeliwanymi z czołgów, moździerzy i śmigłowców" – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując szefa władz hromady Derhacze Wiaczesława Zadorenkę.

 

"87. dnia wojny na pełną skalę okupanci wciąż strzelają z artylerii do prawie wszystkich miejscowości hromady (gminy-PAP) Derhacze. Wróg używa amunicji kasetowej oraz strzela do miejscowości na linii frontu z czołgów i moździerzy, wystrzeliwuje pociski z helikopterów" – napisał Zadorenko na Facebooku.

 

Szef władz leżącej w obwodzie charkowskim hromady zaznaczył, że mimo ostrzału przedsiębiorstwa dostarczające prąd, wodę i gaz wciąż działają. Tam, gdzie to możliwe, władze niosą pomoc humanitarną. Żywność przekazywana jest między innymi do ośrodka zdrowia, do którego ewakuowano część mieszkańców najbardziej dotkniętych walkami miejscowości – podał Ukrinform.

Trwa ostrzał okolic Czernihowa i Sum

"Zwiększono intensywność użycia samolotów do niszczenia krytycznej infrastruktury osadnictwa w rejonie działań wojennych. (...) Na kierunkach wołyńskim i poleskim jednostki sił zbrojnych zintensyfikowały działania rozpoznawcze, odnotowano też rozmieszczenie dodatkowych środków wywiadu elektronicznego na terenach przygranicznych obwodu homelskiego" - poinformowało ukraińskie dowództwo.

 

Ponadto trwa ostrzał okolic Czernihowa i Sum oraz walki na kierunku charkowskim; na kierunku Słowiańska siły rosyjskie przygotowują się do wznowienia ofensywy.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie