Wojna w Ukrainie. Rosja straciła już ponad 29 tys. żołnierzy

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosja straciła już ponad 29 tys. żołnierzy
EPA/ALESSANDRO GUERRA
Minionej doby zginęło ok 200 rosyjskich żołnierzy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 29 050 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Zeszłej doby Rosja straciła też śmigłowiec, 7 czołgów, 25 pojazdów opancerzonych, 3 systemy artylerii oraz 8 dronów – wynika z komunikatu zamieszczonego na Facebooku.

 

Według ukraińskiego sztabu łączne straty sił rosyjskich od 24 lutego do 22 maja wynoszą: 1285 czołgów, 3141 pojazdów opancerzonych, 204 samoloty, 170 helikopterów, 599 systemów artyleryjskich, 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 93 systemy przeciwlotnicze, 2194 pojazdy i cysterny, 13 jednostek pływających i 470 dronów.

 

Ukraina chce wykluczenia Rosji z UNESCO 

Ukraina planuje zaapelować do ONZ o pozbawienie Rosji statusu państwa członkowskiego UNESCO. Projekt rządowej rezolucji w tej sprawie będzie rozpatrywany przez Radę Najwyższą Ukrainy - informuje w niedzielę agencja Ukrinform.

 

"Jako członek Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ukraina zawsze podzielała podstawowe zasady tej organizacji i dbała o dziedzictwo kulturowe, znajdujące się na naszym terytorium. Jednak ostrzał artyleryjski, ataki powietrzne i rakietowe Federacji Rosyjskiej mają na celu zniszczenie wielowiekowego dziedzictwa historycznego i kulturowego Ukrainy" - napisano w projekcie rezolucji.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie grozili atakiem cywilnemu statkowi w pobliżu Wyspy Węży

 

"W związku z tym Ukraina uważa za niedopuszczalne kontynuowanie obecności Federacji Rosyjskiej w UNESCO. Rada Najwyższa Ukrainy apeluje do ONZ o pozbawienie Federacji Rosyjskiej statusu państwa członkowskiego UNESCO" – podkreślono.

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie