Matura 2022. Uczennica zrobiła zdjęcie arkusza i wysłała na portal. Egzamin muszą powtórzyć wszyscy

Polska
Matura 2022. Uczennica zrobiła zdjęcie arkusza i wysłała na portal. Egzamin muszą powtórzyć wszyscy
Polsat News
Uczennica zrobiła zdjęcie arkusza i zamieściła je w sieci.

Podczas ubiegłotygodniowego egzaminu maturalnego w liceum w Ciechanowie uczennica zrobiła zdjęcie arkusza egzaminacyjnego, a następnie udostępniła go w sieci. Unieważnioną przez kuratorium maturę rozszerzoną z wiedzy o społeczeństwie trzeba będzie teraz powtórzyć. Termin powtórnego egzaminu w szkole został już wyznaczony.

Podczas egzaminu maturalnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie (woj. mazowieckie), który odbywał się w piątek 13 maja, doszło do złamania prawa. W trakcie pisemnej matury rozszerzonej z wiedzy o społeczeństwie jedna z uczennic zrobiła zdjęcie arkusza i zamieściła go w internecie.

 

Obok formularza maturalnego na zdjęciu widać było dokument tożsamości uczennicy.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Uczniowie z Ukrainy przystąpili do polskiej matury

 

Sprawa została zgłoszona do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, a ta w miniony poniedziałek unieważniła maturę. Uczniowie mają ponownie zdawać egzamin z WOS 7 czerwca.

 

- Mieliśmy incydentalny przypadek w liceum w Ciechanowie, kiedy to podczas egzaminu z WOS-u jedna ze zdających niedozwolonym na egzaminie środkiem, zrobiła zdjęcie arkusza i umieściła na stronie internetowej - mówi Polsat News Anna Frenkiel, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Warszawie.

Zdjęcie prawie całego arkusza wysłała na portal 

Nie ustalono, czym arkusz został sfotografowany. - Nie wiemy, czy telefonem czy smartwatchem - mówi Anna Frenkiel Polsat News.

 

- Zdjęcie zawierało zadania egzaminacyjne całego prawie arkusza. Uczennica komunikowała się z osobami, które gdzieś na jakimś portalu miały jej pomóc w rozwiązaniu tych zadań - mówi dyr. Frenkiel.

 

ZOBACZ: Matura 2022: Czy doszło do przecieku z języka angielskiego? CKE zawiadamia prokuraturę

 

Reporterka Polsat News ustaliła, że został unieważniony egzamin dla 26 osób. Uczennica, która dopuściła się złamania regulaminu nie będzie mieć szansy zdawana egzaminu w tym roku.

 

WIDEO: Uczennica zrobiła zdjęcie prawie całego arkusza z WOS

 

hlk/grz/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie