Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent Finlandii: Zadzwoniłem do Putina

Świat
Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Prezydent Finlandii: Zadzwoniłem do Putina
Flickr/NATO North Atlantic Treaty Organization
Kreml reaguje na możliwe członkostwo Finlandii i Szwecji

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto przekazał, że "zadzwonił do Władimira Putina i poinformował o wejściu do NATO". Ten stwierdził, że "porzucenie fińskiej neutralności będzie błędem" - donosi RIA. Agencja Interfax informuje również, iż dla Putina zmiana polityki zagranicznej Finlandii "może być negatywna dla stosunków dwustronnych".

Prezydent Finlandii poinformował Władimira Putina o jego planie wstąpienia do NATO. Według Putina "porzucenie fińskiej neutralności będzie błędem" - donosi RIA, która cytuje informacje z Kremla.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Amerykański senator Rand Paul zablokował szybkie przyjęcie pomocy dla Ukrainy

 

Prezydent Rosji miał także powiedzieć, że "w Finlandii nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa". Agencja Interfax informuje również, iż dla Putina zmiana polityki zagranicznej Finlandii "może być negatywna dla stosunków dwustronnych".

Niinisto: W przyszłości możliwa jest kontynuacja dialogu z Rosją

Prezydent Niinisto, który często rozmawiał z Putinem, uważa że w przyszłości możliwa jest kontynuacja dialogu z Rosją, ale "nie będzie powrotu do dawnych czasów". "Sądzę, że Rosji również będzie zależeć, aby nie mieć przez cały czas dużego napięcia przy granicy. Codzienne sprawy można załatwiać pragmatycznie" - podkreślił.

 

W opinii fińskiego polityka "w interesie Finlandii oraz NATO jest, aby tych napięć było jak najmniej".

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Szczyt G7: Ministrowie obiecują kontynuować presję gospodarczą na Rosję

 

Według Niinisto można było spodziewać się, że Kreml po deklaracji fińskich władz o chęci wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, będzie straszył konsekwencjami. "Nie sądzę, aby doszło do wojskowej ofensywy. Atak hybrydowy jest możliwy" - stwierdził prezydent. Dodał, że ze strony Rosji może dojść także do naruszenia granicy.

 

Niinisto wyraził przekonanie, że Finlandia otrzymała wystarczające obietnice wsparcia ze strony państw NATO w okresie akcesyjnym.

 

W czwartek prezydent i premier Finlandii we wspólnym oświadczeniu ogłosili, że ich kraj powinien ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej.

Reakcja Kremla na wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO

Finlandia złoży wniosek o przystąpienie do NATO - poinformowali w czwartek prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin. Decyzja ta spotkała się z reakcją Kremla.

 

ZOBACZ: Finlandia złoży wniosek o przystąpienie do NATO. "Musimy wstąpić jak najszybciej"


- Moskwa podejmie odpowiednie środki ostrożności, jeśli NATO rozmieści broń nuklearną i infrastrukturę bliżej granicy z Rosją - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko, cytowany przez agencję informacyjną RIA.

 

Dodał, że: - Moskwa nie ma wrogich intencji wobec Finlandii i Szwecji i nie widzi "prawdziwych" powodów, by te dwa kraje przystępowały do sojuszu.

Decyzja o dołączeniu do NATO

"Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO" - napisali w czwartek we wspólnym oświadczeniu fiński prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin.

 

 

ZOBACZ: Finlandia złoży wniosek o przystąpienie do NATO. "Musimy wstąpić jak najszybciej"

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przyznał w czwartek, że deklaracja Finlandii w sprawie członkostwa w NATO "stanowi bez wątpienia zagrożenie dla Rosji" i "daje powody do reakcji". Według Pieskowa - na co zwracają uwagę fińskie media - rozszerzenie Sojuszu nie przyniesie Europie stabilności.

aml/grz/polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie