Wojna Rosja-Ukraina. Szczyt G7: Ministrowie obiecują kontynuować presję gospodarczą na Rosję

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Szczyt G7: Ministrowie obiecują kontynuować presję gospodarczą na Rosję
PAP/EPA/Morris MacMatzen / POOL
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly wygłasza oświadczenie prasowe po rozmowach dwustronnych z przedstawicielami UE podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G7

"Potwierdzamy naszą determinację, by dalej zwiększać presję gospodarczą i polityczną na Rosję" - czytamy w oświadczeniu po szczycie G7, cytowanym przez Reutersa. Ministrowie przyznali także, że obserwują sytuację w Naddniestrzu oraz zaapelowali do Chin o niewspomaganie Rosji w agresji przeciwko Ukrainie i o nieograniczanie sankcji.

We wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych z grupy państw G7 zobowiązali się w sobotę wzmocnić izolację gospodarczą i polityczną Rosji, nadal dostarczać broń i pracować nad złagodzeniem globalnych niedoborów żywności wynikających z wojny na Ukrainie.

 

ZOBACZ: Niemcy. Prasa: Nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie

 

- Potwierdzamy naszą determinację, by dalej zwiększać presję gospodarczą i polityczną na Rosję, kontynuując działanie w jedności - powiedzieli ministrowie spraw zagranicznych w oświadczeniu po spotkaniu w północnych Niemczech. Dodano, że "zostaną nałożone skoordynowane dalsze ograniczenia na rosyjski, rząd, instytucje i wojsko". "Ma to uniemożliwić Putinowi poprowadzenie wojny" - czytamy.

G7 wezwało Rosję do natychmiastowego zatrzymania ataków 

- G7 potwierdziło, że przyspieszy wysiłki na rzecz zmniejszenia i zakończenia uzależniania od rosyjskich dostaw energii jak najszybciej, w tym do wycofania węgla i importu rosyjskiej ropy - oświadczono.

 

Ministrowie wezwali Rosję do natychmiastowego zatrzymania ataków na kluczową infrastrukturę transportową na Ukrainie, w tym w portach, aby umożliwić Ukrainie eksport produktów. "Grupa jest zdeterminowana, by przekazywać dodatkowe środki na wsparcie i zapewnienie dostępności żywności, energii i zasobów finansowych" - poinformowała agencja Reutera.

 

ZOBACZ: Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO. Wiceszef MSZ Rosji: Moskwa nie ma wrogich intencji


Grupa siedmiu państw zajęła się także tematem Mołdawii. "G7 potwierdziło wyraźne zainteresowanie ostatnimi próbami destabilizacji regionu Naddniestrza i podkreślenie wsparcia dla Mołdawii" - napisał Reuters. Ministrowie wzywają także Chiny, aby nie wspomagały Rosji w agresji przeciwko Ukrainie oraz żeby nie ograniczali sankcji nałożonych na Rosję i nie uzasadniali działań Rosji.

 

aml/polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie