Wojna w Ukrainie. Amerykański senator Rand Paul zablokował szybkie przyjęcie pomocy dla Ukrainy

Świat
Wojna w Ukrainie. Amerykański senator Rand Paul zablokował szybkie przyjęcie pomocy dla Ukrainy
Flickr/Gage Skidmore
Senator Rand Paul

Republikański senator Rand Paul zablokował natychmiastowe przyjęcie przez Senat USA pomocy dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów dolarów - poinformowała w czwartek wieczorem agencja Reutera. Pakiet pomocy został we wtorek przyjęty przez Izbę Reprezentantów. Jego procedowanie w Senacie przełożono na przyszły tydzień.

Ustawa o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy został uchwalony przez Izbę Reprezentantów w przyspieszonym trybie. Do jej jak najszybszego przyjęcia przez wyższą izbę Kongresu wezwali zarówno lider demokratycznych senatorów Chuck Schumer, jak i jego odpowiednik z Partii Republikańskiej Mitch McConnell. Taka zgoda obu partii zdarza się niezwykle rzadko - pisze Reuters.

 

Przeprowadzenie ustawy przez Senat zostało zablokowane w czwartek przez Paula, który sprzeciwia się proponowanej wysokości wydatków. Paul uważany jest za "fiskalnego jastrzębia" i nawołuje do pilnego przyjrzenia się wydatkom na pomoc dla Ukrainy - informuje agencja.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wywiad: Rosja rozpoczęła tajną mobilizację, bo "wszystko idzie dobrze"

 

- To drugi pakiet pomocowy dla Ukrainy w ciągu dwóch miesięcy. Ale ten jest trzy razy większy niż pierwszy. Kongres po prostu chce wydawać i wydawać - powiedział Paul. Senator domaga się zmiany przepisów dotyczących nadzorowania wydatków na Ukrainę.

 

Dalsza procedura uchwalania pomocy w Senacie została przesunięte na przyszły tydzień.

"Lekkomyślne żądania senatora"

- Pakiet pomocowy jest gotowy, popiera go ogromna większość senatorów po obu stronach - podkreślił Schummer. Dodał, że "jeśli senator Paul będzie upierał się przy swoich lekkomyślnych żądaniach to osiągnie jedynie to, że w pojedynkę opóźni udzielenia Ukrainie bardzo potrzebnej pomocy".

 

Przesunięcie na przyszły tydzień procedowania ustawy w Senacie może spowodować problemy natury legislacyjnej. Administracja prezydenta Bidena poinformowała, że do 19 maja skończą się dostępne fundusze, możliwe do wykorzystania w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi na zezwolenie na przekazywanie broni bez zgody Kongresu, w odpowiedzi na sytuację kryzysową.

Sześć miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa

Nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy obejmuje sześć miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 mld dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 mld dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

 

ZOBACZ: Festiwal Filmowy w Cannes. Pokażą "Mariupolis 2" Mantasa Kvedaraviciusa. Reżyser zginął na wojnie

 

Ponadto ustawa zezwala na dalsze przeznaczenie 11 mld dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług bez zgody Kongresu w odpowiedzi na "nieprzewidzianą sytuację kryzysową".

 

Pakiet obejmuje również pomoc humanitarną - pięć mld dolarów na rozwiązanie problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie z powodu konfliktu i prawie 9 mld dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie