USA. Prezydent Biden rozmawiał z premierem Szwecji i prezydentem Finlandii o rozszerzeniu NATO

Świat
USA. Prezydent Biden rozmawiał z premierem Szwecji i prezydentem Finlandii o rozszerzeniu NATO
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia obu tych europejskich krajów do NATO - poinformował Biały Dom.

Fiński prezydent na Twitterze napisał, że "przedstawił kolejne kroki Finlandii w kierunku przystąpienia" do Sojuszu i dodał, że jego kraj jest "głęboko wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezbędne wsparcie".

Z kolei asystentka sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried oświadczyła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Turcja krytycznie o próbie dołączenia Finlandii do NATO

To reakcja na wcześniejszą wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

 

ZOBACZ: Turcja. Erdogan przeciwko członkostwu Szwecji i Finlandii w NATO

 

Donfried zapewniła, że temat ten zostanie omówiony podczas weekendowego spotkania ministerialnego NATO w Berlinie.

 

W czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Podkreśliła również, że "nawet bez członkostwa w NATO nasze armie współpracują ze sobą od lat. Z pewnością znajdziemy sposoby (...) na rozwianie wszelkich obaw, jakie te dwa kraje mogą mieć” w okresie poprzedzającym oficjalne przyjęcie do Sojuszu.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie