Wojna w Ukrainie. 79. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 79. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
EPA/SERGEY KOZLOV

Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Zapis relacji.

aml/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy naszą relację, zapraszamy jutro! 

Z najnowszej analizy Instytutu Badań nad Wojną (ISW) wynika, że prezydent Władimir Putin prawdopodobnie zamierza w najbliższych miesiącach przyłączyć okupowaną południową i wschodnią Ukrainę bezpośrednio do Federacji Rosyjskie.

Oleg Morozow, przewodniczący Komisji Kontroli Dumy Państwowej, odniósł się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w tekście dla "Daily Telegraph" porównał "Russkij Mir" do raka. Rosyjski polityk zagroził, że Polska może być następna "w kolejce do denazyfikacji".

Polska "w kolejce do denazyfikacji". Groźby rosyjskiego polityka Olega Morozowa

Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował w piątek zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w piątek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

 

 

Wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola – poinformował w piątek korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.

Obecnie północna zatoka portu, gdzie zwykle cumują okręty podwodne, pozostaje pusta, co potwierdza zdjęcie opublikowane przez Radio Swoboda.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w piątek, że negocjacje z Rosją w sprawie ewakuowania ukraińskich żołnierzy z oblężonych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu są "bardzo trudne". Nie podała więcej szczegółów.

 

Polska i inne państwa członkowskie nie zgodzą się na wyłączenie ropy naftowej z unijnego pakietu sankcyjnego wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Żołnierze rosyjscy zamęczyli lub zabili w okupowanym Chersoniu na południu Ukrainy do 50 osób – poinformował w piątek wywiad wojskowy Ukrainy na Facebooku.

Według ukraińskiego wywiadu do Chersonia przybyła grupa werbowników złożona z pracowników federalnej Służby Bezpieczeństwa, oficerów "ministerstwa bezpieczeństwa" pseudorepubliki donieckiej oraz przedstawicieli prywatnej firmy wojskowej Liga (dawniej Wagner).

41 rosyjskich żołnierzy, których organy ochrony prawa podejrzewają o zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie, odpowie przed sądem – oznajmiła w piątek ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. - Mamy 41 podejrzanych w sprawach, z którymi będziemy gotowi wystąpić do sądu – powiedziała Wenediktowa w telewizji. Dodała, że wszystkie te sprawy dotyczą przestępstw, choć różnego rodzaju: bombardowań cywilnej infrastruktury, zabójstwa cywilów, gwałtów oraz szabrownictwa.

Siły rosyjskie wycofują się spod Charkowa i usiłują uniemożliwić wojskom ukraińskim przedostanie się na swe tyły w okolicach Iziumu – poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Od początku inwazji Rosja zniszczyła 27 ukraińskich składów paliwowych i rafinerię w Krzemieńczuku w centralnej części kraju - powiedziała w piątek wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

Koordynacja działań pomocowych dla uchodźców z Ukrainy oraz ludności cywilnej przebywającej w ogarniętym wojną kraju to główne tematy piątkowej wideorozmowy pierwszych dam Polski Agaty Kornhauser–Dudy oraz Ukrainy Ołeny Zełenskiej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Jak poinformowała KPRP, Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce Agaty Kornhauser–Dudy wyrazy wdzięczności za polską solidarność okazywaną od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Kraje G7 planują znaczne wsparcie finansowe dla Ukrainy. Na zaplanowanym na przyszły tydzień spotkaniu ministrów finansów tych państw pod Bonn w Niemczech chcą one uruchomić wsparcie budżetowe dla Ukrainy o wartości prawie 30 miliardów euro - podaje w piątek portal tygodnika "Spiegel".

Prezydent Rosji Władimir Putin jest poważnie chory na raka – oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News. Według Budanowa w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina.

Amerykański minister obrony Lloyd Austin podczas rozmowy telefonicznej wezwał w piątek rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego.

Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił także znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją. Kirby nie zdradził innych szczegółów rozmowy.

Prawie 170 tys. mieszkańców okupowanego przez siły rosyjskie Mariupola cierpi głód, gdyż przez dwa miesiące blokady rosyjscy żołnierze nie wpuszczali do miasta żadnego konwoju humanitarnego – poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla gazety "Badische Zeitung" ocenił, że istnieją podobieństwa między działaniami prezydenta Rosji Władimira Putina i Adolfa Hitlera oraz że jest to "oczywiście przerażająca paralela". Jako zasadniczą różnicę wskazał fakt, że Putinowi nie udał się błyskawiczny podbój państwa, które zaatakował.

Samochód dostawczy ufundowany przez papieża Franiczka dotrze w najbliższych dniach z Lublina do Caritas w Charkowie. Pojazd będzie służyć do rozwożenia darów dla potrzebujących w różnych częściach Charkowa i okolicach.

- Tydzień temu zadzwonił do mnie jałmużnik papieski, ksiądz kardynał Konrad Krajewski z wiadomością, że papież chciałby przeznaczyć pieniądze na jakąś konkretną sprawę. Zadzwoniliśmy do Charkowa do ks. Wojciecha Stasiewicza i okazało się, że tam bardzo potrzebują tego typu samochodu, żeby mogli rozwozić dary do różnych części Charkowa i jego okolic – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej arcybiskup lubelski Stanisław Budzik.

Wyjaśnianie kwestii związanych z polityką Węgier dotyczącą sankcji wobec Rosji, a także pomoc dla Ukrainy będą wiodącymi tematami, które prezydent Andrzej Duda poruszy podczas spotkania z prezydent Węgier Katalin Novák podczas jej wizyty w Warszawie - poinformował w piątek szef BBN Paweł Soloch.

- Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia obu tych europejskich krajów do NATO - poinformował Biały Dom. Fiński prezydent na Twitterze napisał, że "przedstawił kolejne kroki Finlandii w kierunku przystąpienia" do Sojuszu i dodał, że jego kraj jest "głęboko wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezbędne wsparcie".

Siły rosyjskie przerzuciły na Wyspę Węży na Morzu Czarnym systemy obrony przeciwlotniczej Tor-M2 oraz Pancir – poinformował w piątek przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Wadym Skibicki. - Wywiad wojskowy dysponuje danymi, że na Wyspie Węży rozmieszczono systemy obrony przeciwlotniczej Pancir i Tor-M2, a możliwe, że w przyszłości zostaną tam rozmieszczone nawet systemy rakietowe, które pozwolą ostrzeliwać terytorium naszego kraju i nie tylko – oznajmił Skibicki w telewizji.

Dwoje ukraińskich żołnierzy Andrij i Wałeria pobrali się w podziemiach obleganego przez wojsko rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, ale byli małżeństwem tylko trzy dni, gdyż on zginął. Ich historię opowiada w piątek ukraińska redakcja BBC.

 

Amerykański minister obrony Lloyd Austin wezwał w piątek podczas rozmowy telefonicznej rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie - poinformował Pentagon. Była to pierwsza rozmowa obu ministrów od 18 lutego.

Głównym tematem piątkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Estonii była sytuacja na Ukrainie i wsparcie, jakiego oba kraje mogą udzielić Ukrainie w staraniach o uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE - powiedział w piątek szef BBN Paweł Soloch.

Z terenów okupowanych przez wojska rosyjskie wywieziono już przymusowo do Rosji około 2,5 tys. ukraińskich dzieci – poinformowała doradczyni prezydenta Ukrainy ds. praw dziecka Daria Herasymczuk. Według niej w wyniku rosyjskiej inwazji 226 dzieci zginęło, a 420 zostało rannych.

Zapotrzebowanie na gaz ziemny przedsiębiorstw dla realizacji niezbędnych usług społecznych oraz dla gospodarstw domowych w Finlandii jest zabezpieczone i będzie pokrywane w razie braku dostaw czy wystąpienia zakłóceń – przekazano w piątek po posiedzeniu specjalnej ministerialnej grupy roboczej.

Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) poinformowało w piątek, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy uruchomiła serwis internetowy Okupant - bazę danych o rosyjskich jeńcach wojennych, przeznaczoną dla ich rodzin i znajomych w Rosji.

Ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i USA Ben Wallace i Lloyd Austin omawiali dalsze kroki w celu wsparcia Ukrainy zmagającej się z rosyjską agresją, w tym przekazania jej pomocy wojskowej - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony. Resort wyjaśnił, że do rozmów doszło w środę w Stanach Zjednoczonych. "Będziemy nadal pracować w jedności i postanowieniu w kwestii zapewnienia Ukrainie tego, czego potrzebuje do obrony przed niesprowokowaną inwazją Rosji" – napisał Wallace w oświadczeniu.

Celem Rosji jest zniszczenie wszystkiego, co ukraińskie - powiedział sekretarz rady miasta Żytomierz Victor Kliminsky, który w piątek uczestniczył w Płocku (Mazowieckie) w panelu dyskusyjnym na temat wyzwań, jakie stoją przed samorządami w związku z toczącą się wojną na Ukrainie.

Zdjęcia BlackSky, wykonane 12 maja, pokazują zburzone fragmenty mostów w pobliżu miast Rubiżne i Staryj Sałtiw, około 17 km od rosyjskiej granicy. Oba miasta zostały niedawno wyzwolone przez wojsko ukraińskie. Inne zdjęcie, wykonane przez Europejską Agencję Kosmiczną 8 maja, pokazuje, że wysadzony został także najbliższy most na południe. CNN podkreśla, że przez Doniec biegną jeszcze dwa mosty na północy, w okupowanych przez siły rosyjskie wioskach Ohircewe i Buhruwatka.

Rosja wydaliła pracownika ambasady Bułgarii w Moskwie - poinformowało bułgarskie ministerstwo spraw zagranicznych. Decyzję w tej sprawie rosyjskie MSZ przekazało bułgarskiemu ambasadorowi Atanasowi Krystinowi.

Zdaniem strony rosyjskiej przyczyną tej decyzji jest "bezpodstawne wydalenie w kwietniu br. dyplomaty rosyjskiego w Sofii". Był on pierwszym sekretarzem ambasady i według strony bułgarskiej wydalono go za szpiegostwo.

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. - Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis - dodała ta osoba.

 

Nie możemy pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ są one schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, nie podając szczegółów.

 

- Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz zapewnienia poszanowania praw człowieka, wspierać ściganie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości; dlatego Polska wspiera Ukrainę podczas wyjaśniania zbrodni rosyjskich na Ukrainie - powiedział w Tallinie prezydent Andrzej Duda.

Zbrodnie, które najeźdźcy z Rosji popełniają w Ukrainie, zmieniają ich psychikę - oceniła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU opublikowała kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza, w której wojskowy, ku przerażeniu żony, opowiada o zabijaniu ludności cywilnej i przyznaje, że wróci do domu jako "inny człowiek".

"Nastia, ja mogę strzelić człowiekowi w głowę albo zabić sto osób z karabinu maszynowego. Głowę urwać. Co, nie wierzysz? (...) Rzucałem cywilów do okopów i wszystkim strzelałem w głowę. Płakali, błagali mnie, ale nie zważałem na to i zabijałem. (...) Kazałem też tym chachłom (pogardliwe rosyjskie określenie Ukraińców - PAP) klękać i mówić »Russia forever«. (...) Nie szczycę się tym, po prostu przestałem się tym przejmować" - opowiadał żołnierz stacjonujący w obwodzie chersońskim.

- Polska prezydencja nadal będzie robić wszystko, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy OBWE; musimy nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny w Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.

"Obrońcy Mariupola – piechota morska, gwardia narodowa, w tym pułk Azow, mariupolski batalion obrony terytorialnej, straż graniczna, policjanci, wywiad, bojownicy służby bezpieczeństwa – zyskali dla nas czas i uratowali wiele istnień ludzkich. Siły obrony w Donbasie, a także w obwodach charkowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim, powstrzymały nawałę wroga" - to według Reznikowa część osiągnięć sił ukraińskich.

 

- Zwróciliśmy się do państw grupy G7 o przejęcie rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie na odbudowę po wojnie - przekazał ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na marginesie spotkania szefów dyplomacji krajów G7 w Niemczech.

- Kanada już to zrobiła i mam wrażenie, że inni, prędzej czy później, dojdą do podobnego wniosku. Mówimy o setkach miliardów dolarów. Rosja musi zapłacić - powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.

Nagranie z Mariupola. 

Rosyjskie władze uznały 10 pracowników ambasady Rumunii w Moskwie za osoby niepożądane, w związku z czym opuszczą oni Rosję - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Bukareszcie.

Wyjaśniły, że decyzja Kremla jest odpowiedzią na podobną decyzję Rumunii w stosunku do rosyjskich pracowników dyplomatycznych z 5 kwietnia.

 

Niech niebo będzie znów miejscem pokoju, niech skończą się bombardowania na Ukrainie - apelował papież Franciszek. O "straszliwej wojnie" w tym kraju papież mówił podczas spotkania z delegacją Włoskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Papież powiedział, że "w rażącej sprzeczności z celem służby, jaką ma być spotkanie i braterstwo" lotnictwo używane jest też jako "narzędzie ataku, zniszczenia, śmierci".

Rosyjscy żołnierze są gotowi zrobić wszystko, by opuścić front i wyjechać do domu - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie. W przechwyconej przez HUR rozmowie żona rosyjskiego żołnierza radzi mu, by spowodował u siebie uraz, wypadając z czołgu.

Holenderska polityka wobec elektrowni węglowych "zbankrutowała" i jest "nielogiczna", twierdzi dziennik "De Telegraaf".

- Nasze elektrownie węglowe są najnowocześniejsze w Europie a my zamiast z nich korzystać spalamy drogi, rosyjski gaz - mówi profesor Martien Visser z Hanze University of Applied Sciences Groningen. "To działa na rzecz Putina" - czytamy w dzienniku.

- Jadąc miesiąc temu do Kijowa, chcieliśmy okazać solidarność i pokazać, że nasza część Europy stoi i trzyma się razem; chcieliśmy stanąć razem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i pokazać, że jesteśmy z nim, że jesteśmy z Ukrainą - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił kolejne sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Retorsje - w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zakazu podróży - uderzają w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę i krewnych.

- Eksponujemy i uderzamy w podejrzaną sieć relacji stanowiącą wsparcie dla luksusowego stylu życia Putina - skomentowała szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss, cytowana w oświadczeniu ministerstwa spraw zagranicznych.

Olaf Scholz: "Trzy punkty z mojej długiej rozmowy telefonicznej z Putinem:

Musi nastąpić zawieszenie broni w Ukrainie tak szybko, jak to możliwe.

Twierdzenie, że naziści są tam u władzy, jest fałszywe.

Przypomniałem mu też o odpowiedzialności Rosji za globalną sytuację żywnościową."

 

Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukrańskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

"Prosimy o dołożenie wszelkich dyplomatycznych starań, by pomóc władzom Ukrainy uratować życie żołnierzy oraz cywilów z Azowstalu, których Rosja - na rozkaz Putina - próbuje tam w barbarzyński sposób zniszczyć" - napisali prezydenci w oświadczeniu opublikowanym na profilu Poroszenki na Facebooku.

Przed sądem w Kijowie stanął rosyjski żołnierz oskarżony o zbrodnie wojenne. To pierwszy tego rodzaju proces od początku wojny, podkreśla agencja informacyjna AP.

21-letni sierżant jednostki pancernej, Wadim Szyszymarin, zastrzelił w pierwszym tygodniu wojny 62-letniego cywila, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim.

Chińskie MSZ skrytykowało przyjęcie przez Radę Praw Człowieka ONZ rezolucji wzywającej do śledztwa w sprawie doniesień o rosyjskich zbrodniach w Ukrainie. Rzecznik MSZ Zhao Lijian oskarżył ONZ o stosowanie "podwójnych standardów".

Dzięki przeprowadzonemu śledztwu, w tym analizie zdjęć satelitarnych, CNN zidentyfikowało brygadę artylerii, która przeprowadziła 27 i 28 lutego ataki przy użyciu amunicji kasetowej na Charków we wschodniej Ukrainie. Dowódca tej brygady, generał Aleksandr Żurawlow, nadzorował wcześniej jeden z najbardziej brutalnych etapów wojny w Syrii - informuje portal amerykańskiej telewizji.

Eksperci wojskowi potwierdzili, że jedyną osobą uprawnioną do wydania rozkazu o ataku rakietowym przy użyciu systemów Smiercz w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, z którego według informacji CNN wystrzelono pociski, jest właśnie Żurawlow.

 

- Od dłuższego czasu zachęcałem prezydenta Finlandii i premiera Szwecji do tego, aby poważnie rozważyli przystąpienie ich krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego, bo to były państwa, które z NATO współpracowały od bardzo dawna - powiedział w Tallinie prezydent Andrzej Duda.

- Jeżeli ukraińskie porty czarnomorskie nie zostaną odblokowane, umrą miliony ludzi - powiedział szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley. - Jeśli ma pan w ogóle serce dla reszty świata, niezależnie od tego, co myśli pan o Ukrainie, musi pan otworzyć te porty - zaapelował do prezydenta Rosji.

 

 

- Wobec Rosji muszą zostać wyciągnięte konsekwencje. Rosja musi zapłacić odszkodowania za to, co zniszczyła na Ukrainie, a ludzie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne muszą ponieść konsekwencje karne - mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.

 

- Apelujemy o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod względem militarnym, poprzez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i ludzkim - mówił w Tallinie prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Estonii Alarem Karisem.

- Poprzez takie spotkania, jak dzisiaj, których ostatnio odbywa się bardzo dużo, obaj uczestniczymy w nich w różnych formatach, pokazujemy swoją jedność, zdecydowaną, niezmieniającą się postawę wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pokazujemy, że stoimy zdecydowanie za Ukrainą i za narodem ukraińskim. Pokazujemy, że nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata, zasad prawa międzynarodowego. Nie pozwolimy na zmienianie granic w Europie siłą. Nie zgodzimy się na to - mówił Duda po spotkaniu z estońskim prezydentem.

 

Dla potrzeb rosyjskiej propagandy żołnierze z jednostek liniowych są zmuszani do odgrywania działań na froncie, kopania okopów czy kilkukrotnego rozminowywania tych samych terenów - poinformował ukraiński wywiad woskowy (HUR) w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

"W celu stworzenia obrazu humanizmu »wojowników wyzwolicieli«, rosyjscy propagandyści zmuszają dowódców jednostek okupacyjnych do wycofania się z linii frontu i oddawania do ich dyspozycji personelu i sprzętu wojskowego do kręcenia filmów propagandowych i fałszywych »reportaży z linii frontu«" - czytamy w informacji HUR.

Rosjanie znaczyli domy białym materiałem, by następnie gwałcić mieszkające tam kobiety - pisze brytyjski dziennik "The Times", powołując się na zeznania gwałconej przez Rosjan 42-letniej Ukrainki.

Mieszkająca we wsi w pobliżu Kijowa Wika wspomina słowa dowódcy rosyjskiego oddziału, który przyszedł do jej domu oznajmiając, że "jego chłopcy napili się już wódki i teraz chcą się trochę zabawić". Dodaje, że w tym momencie zrozumiała, dlaczego żołnierze kazali jej wcześniej oznaczyć swój dom zawieszonym na przedniej bramie białym materiałem.

 

Produkująca odzież sportową firma Nike zakończyła współpracę ze Spartakiem Moskwa, ponieważ klub nie będzie mógł grać w europejskich pucharach. To efekt decyzji UEFA, która po agresji Rosji na Ukrainę wykluczyła kluby z tego kraju z rozgrywek pod jej auspicjami.

Tegoroczne zbiory zbóż w Ukrainie będą znacznie mniejsze niż w zeszłym roku, bo połowa gruntów pod uprawę pszenicy znajduje się na terenach intensywnych walk lub okupowanych przez rosyjskie wojska, nadal mówimy jednak o znacznych ilościach - przekazał ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski w Stuttgarcie przed spotkaniem z ministrami rolnictwa państw grupy G7.

- Nie unikniemy dużych strat, jeśli chodzi o pszenicę - dodał.

 

Mer Mariupola Petro Andruszczenko opublikował nagranie z rosyjskiego bombardowania zakładów Azowstal.

- Dzisiaj możemy stosować różne nowoczesne rozwiązania, które są bolesne dla Rosji, które pokazują Rosji jasno i wyraźnie, że nie rządzi i nie będzie rządzić światem, z zwłaszcza naszym światem - powiedział w Tallinie prezydent Andrzej Duda.

Dodał, że dlatego rozmawiał z prezydentem Estonii o połączeniach energetycznych. - Rozmawialiśmy o budowie alternatywnych źródeł dostaw dla naszych krajów i dla krajów sąsiednich. Dlatego rozmawialiśmy, bo mamy nadzieję na bardzo bliskie rozszerzenie NATO o sąsiadów z Finlandii i - mamy nadzieję - także ze Szwecji. Czekamy na oświadczenie Szwecji w tej sprawie - powiedział Duda.

- Zasadniczym wyzwaniem stojącym przed państwami wolnego świata jest odstraszanie Rosji, a jedyna skuteczna metoda odstraszania to wzmocnienie wschodniej flanki NATO - oznajmił szef MON Mariusz Błaszczak, który przebywa z wizytą w Wilnie. Litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas podkreślił, że Polska i Litwa muszą wspólnie pracować nad odstraszaniem.

- Rosja, bez względu na to, czy była biała czy czerwona, czy (tak jak) teraz jest putinowska, zawsze była taka sama - dopuszczała się zbrodni wojennych, dopuszczała się agresji - mówił Błaszczak na wspólnej konferencji z Anuszauskasem.

Rosyjskie ataki na Ukrainę koncentrują się na wschodzie kraju. Kolejne informacje wywiadowcze wskazują, że Ukraina stara się stawiać w różnych miejscach skuteczny opór, a nawet przechodzić do kontrofensywy - podkreślił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn zaznaczył, że w czwartek siły przekroczyły rzekę Doniec, która stanowi ważną linię obrony Ukrainy.

- Rosja chciała osłabić Unię Europejską i NATO, ale poprzez agresję na Ukrainę osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo; UE i NATO są bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział w Tallinie prezydent Estonii Alar Karis na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

- Oczywiście omawialiśmy sytuację na Ukrainie. Rozmawialiśmy o tym, że zamierzamy nadal wspierać Ukrainę i o tym, jak upewnić się, że cena tej inwazji będzie tym większa dla Rosji - powiedział prezydent Estonii.

Karis podkreślił, że "cierpienie Ukraińców i Ukrainy jest obciążające dla prezydenta (Władimira) Putina, który za to musi zapłacić".

Rosyjskie wojska nie radzą sobie w starciu z siłami ukraińskimi na polu walki, więc z premedytacją zamieniają obwód ługański w pustynię; większość miast regionu została zniszczona w 70 proc., a te znajdujące się pod okupacją są zrujnowane jeszcze bardziej - poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Wróg rzucił wszystkie siły, żeby przełamać naszą obronę na kierunku ługańskim. W ciągu minionej doby naliczyliśmy dwa tysiące sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego. Przeciwnik szturmuje Rubiżne, Zołote, Nyżne i okolice Siewierodoniecka. Wydaje się jednak, że walczymy z idiotami. Wkrótce znów podejmą próbę zbudowania przeprawy pontonowej przez Doniec, a to oznacza, że powtórzy się Biłohoriwka (skuteczny atak na rosyjskie pozycje podczas forsowania rzeki)" - napisał Hajdaj.

Bezpieczeństwo w regionie w kontekście polskiego przewodnictwa w OBWE oraz sankcje nakładane na Rosję po inwazji na Ukrainę znalazły się wśród tematów piątkowej rozmowy telefonicznej ministra SZ Zbigniewa Raua z szefem gruzińskiej dyplomacji Ilią Darchiashvilim.

Informacje w tej sprawie podał polski MSZ na Twitterze.

 

Reuters: Ukraińscy ministrowie uważają, że jeśli UE nie nałoży embarga na energię, to prezydent Putin będzie mógł świętować

Cztery rosyjskie kluby piłkarskie odwołały się od wykluczenia z europejskich rozgrywek piłkarskich, które nałożyła UEFA po agresji militarnej tego kraju na Ukrainę. Zenit St. Petersburg, Dynamo Moskwa, PFK Soczi i CSKA Moskwa złożyły apelację do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

FIFA oraz UEFA, w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę, 28 lutego zawiesiły reprezentację Rosji i kluby z tego kraju we wszystkich rozgrywkach pod ich egidą. Wykluczenie z europejskich pucharów w sezonie 2022/23 potwierdzono 2 maja.

UNIAN: Ławrow, komentując członkostwo Ukrainy w UE, powiedział, że Unia Europejska staje się NATO

 

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin oświadczył, że "istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji". Podczas rozmowy z dziennikarzami w Rzymie podkreślił, że kluczowe jest to, by "odpowiedź nie spowodowała większych strat niż agresja".

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej pytany o kwestię wysyłania broni na Ukrainę odparł: "Powtarzam to, co mówiłem od początku. Istnieje prawo do zbrojnej obrony w przypadku agresji. To stwierdza też Katechizm, pod określonymi warunkami".

Wojna na Ukrainie potrwa jeszcze kilka miesięcy – oceniła największa grupa (42 proc.) respondentów w sondażu Social Changes przeprowadzonym na zlecenie portalu wPolityce.pl. 32 proc. badanych stwierdziło, że "'trudno powiedzieć".

W badaniu, którego wyniki portal opublikował w piątek, na pytanie, jak długo potrwa jeszcze wojna na Ukrainie, 42 proc. respondentów wybrało odpowiedź "kilka miesięcy". Zdaniem 14 proc. respondentów wojna potrwa "kilka lat", a 10 proc. oceniło, że będzie to "kilka tygodni". 2 proc. badanych wybrało odpowiedź "kilka dni".

32 proc. ankietowanych pytanych jak długo potrwa wojna na Ukrainie stwierdziło, że "trudno powiedzieć".

 

Wyspa Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego ma strategiczne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla Rosji; kto kontroluje wyspę, może kontrolować sytuację na morzu i częściowo w powietrzu nad południową Ukrainą - oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

"Strona, która opanuje wyspę, może w dowolnym momencie zablokować ruch cywilnych statków w kierunku wszystkich ukraińskich portów. (...) To strategicznie ważny punkt, umożliwiający otwarcie morskich szlaków handlowych i dostawy uzbrojenia. Kontrolowanie tego miejsca pozwala także przeciwdziałać rosyjskim operacjom na terenie separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii, w tym lądowaniu wojsk powietrznodesantowych" - podkreślił Budanow na antenie ukraińskiej telewizji. Słowa szefa wywiadu zacytowano na profilu HUR na Telegramie.

 

Expat in Kyiv: Wśród wraku rosyjskiego śmigłowca szturmowego znajduje się... pralka.

 

Rosjanie ponownie ostrzelali rakietami rafinerię ropy naftowej w środkowo-wschodniej części Ukrainy - poinformował Reuters powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. Strona ukraińska zapewnia, że udało się ugasić pożary, które wybuchły w wyniku ataku.
Kolejne prowokacje w Naddniestrzu. Próbowano podpalić magazyn ropy i komendę wojskową

Rosjanie przygotowują się do przeprowadzenia tzw. referendum w sprawie odłączenia Mariupola od Ukrainy i przyłączenia go do pseudopodmiotu państwowego zarządzanego przez Rosję - przekazała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że referendum mogłoby się odbyć już w niedzielę.

Zdaniem Denisowej, rosyjski zamiar przyłączenia Mariupola potwierdza wprowadzenie do miasta rosyjskich banków i instytucji kształcenia wyższego, oraz przejście na rosyjski kod telefoniczny.

- Wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę Litwa i Polska muszą wspólnie, w ramach NATO i dwustronnie, pracować nad odstraszaniem – powiedział minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, który spotkał się w Wilnie z szefem polskiego MON Mariuszem Błaszczakiem.

Jak dodał, Litwa i Polska mają "możliwość realnego tworzenia sił skierowanych na obronę i zapobieganie rosyjskiej agresji", współpracę z Ukrainą i wspólne planowanie działań wojskowych, także w dziedzinie obrony powietrznej.

Ukraińcy przedstawili nowy bilans strat Rosjan. Doliczyli się m.in. 26,9 tys. utraconych żołnierzy agresora (pojmanych, rannych lub zabitych), 1205 czołgów, 542 systemów artyleryjskich, 200 samolotów oraz 162 helikopterów.

Republikański senator Rand Paul zablokował natychmiastowe przyjęcie przez Senat USA pomocy dla Ukrainy w wysokości 40 miliardów dolarów - poinformowała w czwartek wieczorem agencja Reutera. Pakiet pomocy został we wtorek przyjęty przez Izbę Reprezentantów. Jego procedowanie w Senacie przełożono na przyszły tydzień.

 

Ustawa o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy został uchwalony przez Izbę Reprezentantów w przyspieszonym trybie. Do jej jak najszybszego przyjęcia przez wyższą izbę Kongresu wezwali zarówno lider demokratycznych senatorów Chuck Schumer, jak i jego odpowiednik z Partii Republikańskiej Mitch McConnell. Taka zgoda obu partii zdarza się niezwykle rzadko - pisze Reuters.

Lasy Państwowe składają pozew o wydanie przez ambasadę rosyjską nieruchomości nad Zalewem Zegrzyńskim - przekazał rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. Dodał, że przedsiębiorstwo współpracuje w tym zakresie z Prokuratorią Generalną.

Ukraińskie siły, przy pomocy dronów Bayraktar, zniszczyły rosyjską obronę powietrzną na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Efekty nalotu widać na zdjęciach satelitarnych

W separatystycznym regionie Naddniestrza w Mołdawii odnotowano kolejne prowokacje; w piątek rano nieznani sprawcy obrzucili butelkami z substancją zapalającą magazyn ropy naftowej i wojskową komendę uzupełnień - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za tzw. ministerstwem spraw wewnętrznych samozwańczej "republiki".

 

W miejscach ataków nie odnotowano zniszczeń ani ofiar. "Sprawcy poruszali się samochodem na zagranicznych numerach rejestracyjnych" - przekazano w komunikacie naddniestrzańskiego resortu, cytowanym przez Ukrainską Prawdę.

Od ponad dwóch miesięcy Ukraińcy stawiają skuteczny opór najeźdźcom, którzy zaatakowali ich kraj. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie dokumentujące kolejny sukces ukraińskiej armii. Widać na nim moment wysadzenia rosyjskiego czołgu. Spektakularny atak mieli przeprowadzić członkowie pułku Azow w Mariupolu.
 
Wojna w Ukrainie. Rosyjski czołg wyleciał w powietrze w Mariupolu

Rosyjskie wojska nieustannie ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim Ukrainy, a w okupowanym obwodzie chersońskim płonie półtora tysiąca hektarów lasu - wynika z zestawienia sytuacji w regionach przygotowanego w piątek przez portal Ukrainska Prawda na podstawie danych władz obwodowych z ostatniej doby.

Unia Europejska zapewni Ukrainie dalsze 500 milionów euro na wsparcie wojskowe - przezazał w piątek Josep Borrell, przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej.

Wojna w Ukrainie. UE przekaże Ukrainie 500 mln euro na wsparcie wojskowe

Reuters: minister rolnictwa Ukrainy mówi, że w tym roku zbiory zbóż będą znacznie mniejsze niż w ubiegłorocznym, ale wciąż będą to bardzo duże ilości

Środowisko operacyjne jest trudne, ale skupiamy się tylko na zwycięstwie, które oznacza dla mnie zniszczenie wroga na naszej ziemi i wyzwolenie okupowanych terytoriów – powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny w rozmowie z najwyższym rangą wojskowym USA gen. Markiem Milleyem.

Z relacji opublikowanej na Facebooku przez ukraińskie ministerstwo obrony wynika, że Załużny odbył w nocy z czwartku na piątek rozmowę telefoniczną z Milleyem, który jest przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA

W Kijowie rozpocznie się w piątek proces Rosjanina, sierżanta Wadima Sziszimarina, oskarżanego przez Ukraińćów o zastrzelenie nieuzbrojonego rowerzysty w rejonie miasta Sumy - podaje Nexta. 

Najeźdźcy grozi kara dożywotniego więzienia. 

 

Reuters: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że uderzenie w rafinerię kremenczug zniszczyła moc produkcyjną i zbiorniki paliwa - donosi Tass

Jeśli wojna w Ukrainie nie wygaśnie, to będzie w pewnym sensie kryzys zbożowy, co oznacza, że ceny na rynkach światowych wrosną i będzie to kolejny impuls inflacyjny, światowy impuls inflacyjny - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

 

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk był pytany w Radiu Zet o to, jaki będzie najwyższy poziom inflacji, kiedy nastąpi pik.

 

- Moim zdaniem, ten pik inflacji nastąpi prawdopodobnie jesienią tego roku. Taka jest moja ocena. Patrzę z punktu widzenia rolnictwa i cen żywności, bo one niestety bardzo mocno wzrastają - powiedział Kowalczyk.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział w piątek, że blok zapewni Ukrainie kolejne 500 milionów euro wsparcia militarnego i jest przekonany, że w najbliższych dniach zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.

Musimy utrzymywać presję na Rosję poprzez kolejne sankcje i zwiększenie dostaw broni na Ukrainę - powiedziała w piątek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss po przybyciu na odbywające się w Wangels w Niemczech spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7.

 

"W tej chwili bardzo ważne jest, abyśmy nadal wywierali presję na Władimira Putina, dostarczając więcej broni na Ukrainę i wzmacniając sankcje" – powiedziała dziennikarzom Truss, cytowana przez agencję Reutersa.

Ukraińskie siły zbrojne zapobiegły przeprawieniu się rosyjskich żołnierzy przez rzekę Doniec w Donbasie na wschodzie kraju. W czasie próby przeprawy, do której doszło na zachód od Siewierodoniecka, Rosjanie stracili znaczną ilość sprzętu, w tym most pontonowy - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

"Przeprawy przez rzekę na spornym terytorium to ryzykowny manewr, co świadczy o tym, że rosyjscy dowódcy znajdują się pod presją osiągnięcia postępu w operacjach we wschodniej Ukrainie" - napisano. Dodano, że siły rosyjskie w Donbasie nie poczyniły jednka żadnych znaczących postępów mimo skoncentrowania w tym rejonie jednostek wycofanych z obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

Rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbują przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w piątek rano na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Do wpisu dołączono zdjęcia ukazujące żołnierzy wroga szturmujących fabrykę.

Wojna w Ukrainie. Rosjanie próbują przedrzeć się na teren Azowstalu. "Sytuacja skomplikowana"

Siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy, niszcząc mieszczący centrum pomocy humanitarnej dom kultury w Dergaczach w pobliżu Charkowa - poinformował portal "Ukraińska Prawda", powołując się na władze miasta.

Euromaidan Press publikuje zdjęcia murali wspierających Ukrainę, jakie pojawiły się w Australii.

- W Rosji rozpoczęła się tajna mobilizacja. Wojsko stało się bardzo aktywne - przekazał szef ukraińskiego wywiadu Kiryło Budanow, którego cytuje agencja Ukrinform. Kreml zrezygnował z otwartej mobilizacji, bo musiałby tłumaczyć po co ona, skoro w "operacji specjalnej wszystko idzie dobrze". 

Wojna w Ukrainie. Wywiad: Rosja rozpoczęła tajną mobilizację, bo "wszystko idzie dobrze"

Rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbują przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował w piątek rano na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Do wpisu dołączono zdjęcia ukazujące żołnierzy wroga szturmujących fabrykę.

"Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej skomplikowana" - dodał Andriuszczenko.

 

 

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,338 mln osób" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

 

Jak podała, w czwartek do Polski przyjechało 22 tys. osób (wzrost o 4 proc.), a w piątek do godziny 7 rano 5,4 tys. osób (spadek o 13,4 proc.).

 

SG przekazała ponadto, że ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono 27 tys. osób. Od 24.02 na Ukrainę z Polski wyjechało 1,214 mln osób.

 

CNN informuje, że rosyjski statek załadowany skradzionym ziarnem z Ukrainy, przypłynął do portu w Syrii

 

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie charkowskim poinformowała na Facebooku, że w czwartek o godz. 16:35 we wsi Szebełynka w rejonie iziumskim pocisk artyleryjski uderzył w budynek garażowy.

 

Zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych, pożar wywołany uderzeniem objął dach budynku oraz 10 samochodów ciężarowych znajdujących się wewnątrz. Pożar udało się ugasić o godz. 19:00

 

Sprawcy obrzucili koktajle mołotowa do wojskowego biura rejestracji i rekrutacji w Omsku w Rosji

 

Szef administracji regionalnej Ługańska poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin okupanci ostrzelali budynki mieszkalne w obwodzie ługańskim 31 razy.

 

- Niektórzy europejscy przywódcy mówią, że trzeba znaleźć drogę do Władimira Putina. Ale zrozumcie: my tej drogi szukaliśmy od lat, a teraz na tych drogach leżą zwłoki naszych obywateli - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji.

Zełenski: Mówią, że trzeba znaleźć drogę do Putina, ale na tej drodze leżą ciała Ukraińców

Nexta: Japonia zakazuje eksportu towarów high-tech do Rosji - donosi RIA Novosti

Do niedawna schronienie przed rosyjskimi nalotami znajdowało w nim tysiące mieszkańców Kijowa. Obecnie stacje kijowskiego metra ponownie są pełne podróżujących. Podziemna kolejka działa jednak w nowym wojennym trybie.

 

Wejście do najgłębiej położonej stacji metra na świecie, a zarazem jednej z centralnych stacji kijowskiego metra – Arsenalna jest solidnie zabarykadowane. Aby dostać się pod ziemię należy najpierw minąć mierzące ponad dwa metry blokady z worków z piaskiem.

Siły ukraińskie przeprowadziły minionej doby ponad 100 uderzeń na pozycje wojsk rosyjskich na południu Ukrainy; Rosjanie stracili m.in. 57 żołnierzy i 6 pojazdów opancerzonych – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Patryk Lubomski z Brodnicy wozi autem dary na Ukrainę od początku wojny. Obrazów z Irpienia czy Buczy nie zapomni do końca życia. "Byłem typem drania, ale od wybuchu wojny coś we mnie pękło, zrobiłem się bardzo emocjonalny" - powiedział w rozmowie z PAP.

 

Patryk wspomina, że gdy tylko Rosjanie wywołali wojnę na Ukrainie, jedna z jego koleżanek zamieściła post w Internecie o konieczności "zrobienia czegoś".

Rosjanie gromadzą artylerię na terytorium graniczącego z Ukrainą obwodu briańskiego, żeby prowadzić ostrzał Czernihowszczyzny - podał w piątek rano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

"Rosja rozmieszcza dodatkowe jednostki artylerii na obszarach przygranicznych obwodu briańskiego, aby nasilić prowokacyjny ostrzał przygranicznych miejscowości obwodu czernihowskiego" - czytamy w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

"W wieku 30 lat Alina postanowiła radykalnie zmienić zawód lekarza weterynarii i zostać żołnierzem podpisując kontrakt z Siłami Zbrojnymi"

 

Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - poinformował portal "Ukraińska Prawda”, cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

Wojna Rosja-Ukraina. Władze: Negocjacje w sprawie żołnierzy w Azowstalu trwają

Skala polskiej pomocy dla Ukrainy jest bezprecedensowa. To wsparcie leży również w naszym interesie - mówi weekendowemu "Magazynowi Polska Times.pl" wiceminister obrony narodowej, lider OdNowy Marcin Ociepa.

Wywiad Ukrainy: Rosja rozpoczęła tajną mobilizację

- W Rosji rozpoczęła się tajna mobilizacja. Wojsko w tym zakresie stało się bardzo aktywne - przekazał Kiryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu, cytowany przez Ukrinform.

Jak wyjaśnił, Kreml zamierza wykorzystać też rezerwistów, którzy mogą wziąć udział w operacjach przeciw Ukrainie na krótkoterminowych kontraktach. 

Wielka Brytania zrozumiała, że polityka ustępstw wobec Rosji, jaką przez ostatnie osiem lat prowadziły Niemcy czy Francja, zawiodła i potrzeba innego podejścia, polegającego na czynnym udzielaniu nam pomocy teraz - mówi PAP Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.

 

Prystajko przyznaje, że ma łatwiejszą rolę niż ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk, który co i rusz krytykuje rząd w Berlinie za niewystarczające lub zbyt powolne działania w reakcji na rosyjską inwazję, ale zastrzega, że nie jest tak, iż nie prowadzi dyskusji z rządem Borisa Johnsona. "To nie jest tak, że we wszystkim się zgadzamy. To prawda, że brytyjski rząd jest dziś na czele w udzielaniu pomocy Ukrainie, ale on też przeszedł długą drogę od szkolenia naszych żołnierzy do dostarczania ciężkiego sprzętu wojskowego" - wskazuje ukraiński ambasador.

Rosjanie tkwią w przekonaniu, że prowadzą wojnę z nazistami. W rzeczywistości sami ideologicznie są spadkobiercami nazistów - mówi w rozmowie z magazynem Rzeczpospolitej "Plus Minus" Michajło Podoliak, doradca w Kancelarii Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 

"Zawsze Rosja zachowywała się wobec sąsiadów jak dresiarz. Ale teraz to zachowanie ujrzał cały świat" - stwierdził Podoliak.

 

Jak dodał, "wszyscy zobaczyli te dzikie zbrodnie wojenne" w obwodzie kijowskim, w Buczy, Irpieniu, Hostomelu i innych miastach. "Świat jest zszokowany, że Rosjanie przychodzą i masowo gwałcą" - wskazał w rozmowie z magazynem.

Dziesięcioletnia dziewczynka z ukraińskiego miasta Bucza przeżyła, tylko dzięki uwadze matki, powrót do mieszkania, w którym rosyjscy najeźdźcy umieścili granat w pianinie - poinformował wiceszef ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

Granat ukryty w jej pianinie "cudem nie zadziałał" - powiedział Geraszczenko.

Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zaznaczono, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu.

33. sesja Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) dla Europy niemal jednomyślnie przyjęła decyzję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Skład rosyjskiej amunicji został zniszczony we wsi Wielka Ołeksandrywka, w Chersoniu

- Niektórzy europejscy przywódcy mówią, że trzeba znaleźć drogę do Władimira Putina. Ale zrozumcie: my tej drogi szukaliśmy od lat, a teraz na tych drogach leżą zwłoki naszych obywateli- powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we włoskiej telewizji.

W wywiadzie dla programu publicystycznego w pierwszym kanale telewizji RAI ukraiński prezydent podkreślił odnosząc się do masakr ludności: "jeszcze jeden taki przypadek, jak w Buczy czy Borodziance, a ludzie stracą cierpliwość, nie zniosą tego dłużej; nie chcą tego przebaczyć”.

Fot.: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"W tej chwili bezpieczeństwo światowe jest zagrożone. Rosja, państwo uzbrojone w broń jądrową (...) atakuje suwerenny naród ukraiński, czyniąc przy tym haniebne i niedopuszczalne odniesienia do użycia broni jądrowej" - oświadczył Charles Michel.

 

Fot.: PAP/EPA/YOSHIKAZU TSUNO / POOL

Charles Michel, który odwiedza Hiroszimę, pierwsze miasto, w którym doszło do wybuchu bomby atomowej, powiedział w piątek, że inwazja Rosji na Ukrainę i ostatnia próba rakietowa Korei Północnej zagrażają globalnemu bezpieczeństwu.

 

Michel powiedział, że Hiroszima, miasto pamięci o zrzuceniu bomby atomowej, jest "wyraźnym przypomnieniem o pilnej potrzebie" wzmocnienia międzynarodowych zasad rozbrojenia jądrowego i kontroli zbrojeń.

Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym w Odessie, w nocy z 9 na 10 maja. W wyniku ostrzału i pożaru zniszczone zostały centrum handlowe oraz sklep spożywczy. Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia.

Fot.: PAP/Alena Solomonova

Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - poinformował portal "Ukraińska Prawda”, cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

"Otworzyliśmy nową rundę negocjacji" - powiedziała Wereszczuk w czwartek wieczorem.

W swoim cyklicznym wystąpieniu w czwartek wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że prawie dwa i pół miesiąca po inwazji Rosji na Ukrainę strategiczna porażka Moskwy jest dla wszystkich oczywista.

 

Według słów ukraińskiego prezydenta klęska Moskwy jest "oczywista dla wszystkich na świecie, także dla tych, którzy wciąż z nimi (Rosjanami) komunikują" i dodał, że Rosjanom brakuje odwagi, żeby przyznać się do porażki.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie