Wojna w Ukrainie. Rosyjski czołg wyleciał w powietrze w Mariupolu

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosyjski czołg wyleciał w powietrze w Mariupolu
Twitter
Wątpliwe jest, aby ktokolwiek z załogi czołgu mógł przeżyć atak

Od ponad dwóch miesięcy Ukraińcy stawiają skuteczny opór najeźdźcom, którzy zaatakowali ich kraj. W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie dokumentujące kolejny sukces ukraińskiej armii. Widać na nim moment wysadzenia rosyjskiego czołgu. Spektakularny atak mieli przeprowadzić członkowie pułku Azow w Mariupolu.

Moment ataku na czołg nagrał reporter chińskiej telewizji państwowej. Według Phoenix TV do zdarzenia doszło w Mariupolu, a za wysadzenie czołgu odpowiada broniący oblężonego miasta pułk Azow.

 

Na zamieszonym w mediach społecznościowych wideo widać, że siła wybuchu była ogromna. W wyniku eksplozji wieża rosyjskiego czołgu wyleciała w powietrze na wysokość kilku metrów.

 

Wątpliwe jest, aby ktokolwiek z załogi mógł przeżyć atak.

 

 

W czwartek wieczorem sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie, poinformował, że wojska rosyjskie straciły w ciągu ostatniej doby 13 czołgów w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. 

 

Wśród innych rosyjskich strat komunikat sztabu wylicza także: osiem systemów artyleryjskich, 27 jednostek sprzętu opancerzonego i pięć pojazdów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 i cztery aparaty bezzałogowe Orłan-10.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjski czołg ostrzelał w Mariupolu blok, w którym ukrywali się ludzie

 

Kilka dni temu brytyjskie MON poinformowało natomiast, że Rosja straciła w Ukrainie co najmniej jeden swój najbardziej zaawansowany technicznie czołg - T-90M. 

 

Wartość jednego takiego pojazdu to ok. 4,5 mln dolarów. Czołg został wyeliminowany przez żołnierzy 227 batalionu 127 Brygady Obrony Terytorialnej przy pomocy szwedzkiego granatnika Karl Gustaw. Do sieci trafiły nagrania z momentu trafienia rosyjskiej jednostki i filmy przedstawiające wrak.

 

 

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły: 1205 czołgów, 2900 bojowe pojazdy opancerzone, 542 systemy artyleryjskie, 193 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 88 systemów obrony przeciwlotniczej, 200 samolotów, 162 śmigłowce, 2042 pojazdów kołowych i cystern, 13 jednostek pływających, 398 bezzałogowców i 95 pocisków manewrujących. 

 

dk/grz/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie