Ukraina. Rosyjski śmigłowiec zestrzelony przy pomocy polskiej broni "Piorun"

Świat
Ukraina. Rosyjski śmigłowiec zestrzelony przy pomocy polskiej broni "Piorun"
Wikimedia/ Alex Beltyukov
Rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52

Siły ukraińskie zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Ka-52 w okolicy miejscowości Izium w obwodzie charkowskim. Dokonali tego przy pomocy polskiej broni. Wartość śmigłowca oscyluje w okolicach 16 mln dolarów.

Informację o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca podaje agencja Unian, powołując się na komunikat Sił Zbrojnych Ukrainy. Do zestrzelenia maszyny doszło w okolicach miejscowości Izium w obwodzie charkowskim, gdzie toczą się zacięte walki z agresorem.

Zestrzelony śmigłowiec jest wart 16 mln dolarów

"Łupem" Ukraińców padł śmigłowiec Ka-52. To rosyjski, dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, którego projekt powstał pod koniec lat 80. XX wieku w Związku Radzieckim. Maszyna znana jest także pod kryptonimem Alligator. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Doradca mera Mariupola: zakłady Azowstal płoną na skutek rosyjskiego bombardowania

 

Jak podaje Unian, szacowany koszt śmigłowca to ok. 16 mln dolarów. Z raportu wynika ponadto, że do zestrzelenia maszyny użyto polskiej broni. Chodzi o MANPADS "Piorun". Słynne "Pioruny" polskiej produkcji to rakiety służące do eliminowania celów latających, co z sukcesem okazuje się działać w trakcie wojny w Ukrainie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

24 lutego Rosjanie przekroczyli granicę Ukrainy, rozlewając działania wojenne na cały kraj. Od 2014 roku rosyjscy separatyści walczyli we wschodnich regionach kraju, ograniczając się w tym czasie do obwodów donieckiego i ługańskiego.

 

ZOBACZ: Media: od początku inwazji na Ukrainę coraz mniej Rosjan ufa państwowej telewizji

 

Po fiasku w centralnej części Ukrainy, wojska ponownie skierowały całe swoje zaplecze na wschód, gdzie obecnie trwają najbardziej zaciekłe walki. Choć Rosjanie napierają na obwód charkowski, który jest jednym ze strategicznych obszarów, Ukraińcy wypychają wroga pod granicę z Rosją. Kontrofensywa przynosi coraz większą przewagę Ukraińców na tym obszarze. 

 

nat/ml / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie