Wojna w Ukrainie. Rosjanie torturują proukraińskich działaczy

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie torturują proukraińskich działaczy
PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
W obwodzie chersońskim Rosjanie mają rozwijać biznes narkotykowy

Proukraińscy działacze mają być torturowani i zabijani przez Rosjan w obwodach chersońskim i mikołajowskim - przekazało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Z kolei władze obwodu chersońskiego informują, że na okupowanym terenie Rosjanie rozwijają biznes narkotykowy.

"Na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i mikołajowskiego, równolegle z narzucaniem ideologii 'ruskiego miru', trwa totalne szabrownictwo władz okupacyjnych. Okupanci wykradają zboże, sprzęt techniczny, majątek i ludzi, wywożą do Rosji. Wykrytych działaczy o proukraińskich poglądach torturują, a w razie odmowy współpracy - rozstrzeliwują" - podało dowództwo operacyjne Południe.

 

Siły rosyjskie blokują też wyjazd z okupowanych miejscowości i rozpowszechniają dezinformację, jakoby przejęły całkowitą kontrolę nad południem Ukrainy.

Biznes narkotykowy w obwodzie chersońskim

Z kolei przedstawiciel władz obwodowych Jurij Sobolewskij poinformował, żę Rosjanie zaczęli rozwijać biznes narkotykowy w okupowanym obwodzie chersońskim.

 

ZOBACZ: Polska wydali rosyjskiego ambasadora? Dworczyk odpowiada

 

Do przestępstw popełnianych przez Rosjan w obwodzie chersońskim doszedł jeszcze biznes narkotykowy: rosyjscy wojskowi i ich kolaboranci w rejonie geniczewskim rozpoczęli uprawę licznych plantacji konopi - powiedział Sobowlewskij, pierwszy zastępca przewodniczącego Chersońskiej Rady Obwodowej, cytowany przez agencję UNIAN.

 

- Każdy kraj ma swoją mafię, lecz tylko w Rosji mafia ma swój kraj. (…) Rosjanie obiecują miejscowym 'plantatorom' ochronę, procent od zysków oraz stanowiska w swoich 'regionalnych administracjach'. To w istocie wszystko, co może oferować obwodowi chersońskiemu tzw. russkij mir, oprócz pomników z epoki radzieckiej, terroru i deficytu wszystkiego - dodał. 

jk / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie