Czechy. Nowym prezesem banku centralnego będzie przeciwnik podnoszenia stóp procentowych

Biznes
Czechy. Nowym prezesem banku centralnego będzie przeciwnik podnoszenia stóp procentowych
Narodowy Bank Czech
Nowy prezes banku centralnego Czech Ales Michl

Prezydent Milosz Zeman mianował w środę Alesza Michlę, ekonomistę i przeciwnika obecnych podwyżek stóp procentowych, na nowego prezesa Narodowego Banku Czech (CNB). Michl, były dziennikarz, były doradca expremiera Andreja Babiša, przejmie obowiązki w lipcu br.

Michl od 2018 roku jest członkiem 7 osobowej Rady CNB. W ostatnich miesiącach Michl i inny członek Rady Oldrzich Diedek, wielokrotnie jako jedyni z siedmioosobowej rady głosowali przeciwko podniesieniu stóp procentowych, które wynoszą obecnie 5,75 proc.

 

 

Nominacja Michli nie pomogła koronie czeskiej, która straciła w środę w stosunku do euro ponad 1,3 proc. Kurs euro ok. godz. 16 wynosił 25,3 korony. To kolejny w ostatnim czasie taki ruch na czeskiej walucie. Wcześniej, w ubiegły piątek, kurs euro podskoczył z nieco ponad 24,5 korony do przeszło 25 koron.

Rola Narodowego Banku Centralnego w walce z inflacją

Zeman, który sam jest ekonomistą, życzył nowemu prezesowi powodzenia w opanowaniu inflacji, która obecnie wynosi 15 procent i jest najwyższa od 1993 roku.

 

ZOBACZ: USA. Biden: inflacja to efekt pandemii i wojny Putina

 

- W walce z inflacją Narodowy Bank Centralny ma do odegrania niezastąpioną rolę i wiem, że istnieją mniej więcej dwie grupy ekonomistów o znacznie różniących się poglądach - przypomniał prezydent, zwracając uwagę na podział na zwolenników i przeciwników ograniczania inflacji poprzez wyższe stopy procentowe.

 

- Musimy z szacunkiem wysłuchać obu grup. Wydaje się, że w ostatnim czasie stopy procentowe naprawdę zmieniły się z narzędzia do powstrzymywania inflacji w narzędzie do jej wzmacniania - dodał Zeman.

Stabilność stóp procentowych, inflacja i zmniejszenie deficytu publicznego

Michl obiecał stabilność stóp procentowych i zapowiedział, że powrót do długoterminowego celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. zajmie jeszcze dwa lata.

 

- Jest to inflacja kosztowa, w dużej mierze importowana poprzez wyższe ceny energii. Podniesienie stóp nie zmniejszy w dużym stopniu inflacji - powtórzył Michl swoje wcześniejsze stanowisko i dał jasno do zrozumienia, że obniżka stóp procentowych nie wchodzi w rachubę.

 

ZOBACZ: Glapiński: RPP będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży

 

Zgodnie z prawem CNB ma za zadanie monitorować inflację i stabilność waluty. Jego siedmioosobowa rada, z prezesem na czele, ustala poziom stóp procentowych. Oprócz polityki monetarnej, CNB odpowiada również za nadzór nad całym rynkiem finansowym, w tym bankami, firmami ubezpieczeniowymi i rynkiem kapitałowym. Członkowie Rady mają sześcioletnią kadencję i nie mogą pełnić swoich funkcji więcej niż dwa razy. Dotyczy to także prezesa CNB.

nat/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie