Dwucyfrowa inflacja w Polsce. PIE: najbardziej zdrożeją żywność i paliwa

Polska
Dwucyfrowa inflacja w Polsce. PIE: najbardziej zdrożeją żywność i paliwa
Polsat News
Dwucyfrowa inflacja w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne

Inflacja będzie dwucyfrowa przez pozostałą część roku - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najbardziej zdrożeją żywność i paliwa; wysokie koszty surowców oznaczają też podwyżki towarów przemysłowych. Inflacja wyraźnie spadnie za dwa lata - dodali.

Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 10,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 3,2 proc.

 

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że wzrost inflacji w marcu z 8,5 do 10,9 proc. przewyższył prognozy rynkowe, mówiące o 10,1 proc.

 

ZOBACZ: Nowy poseł w Sejmie. "Moje priorytety: Gospodarka, Samorząd, Rolnictwo"

 

- Wysoki wynik związany jest z gwałtownym wzrostem cen paliwa po rosyjskiej agresji - wskazał zastępca kierownika zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki, cytowany w informacji. Dodał, że według komentarza GUS ceny na stacjach paliw wzrosły o 28 proc. w skali miesiąca.

 

Jak zaznaczył ekspert, mocniej od prognoz wzrosły też ceny żywności i energii; równolegle dalej utrzymuje się szeroka presja płacowa.

 

- Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 6,8 proc. - wskazał.

 

- W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dynamicznego wzrostu cen żywności - prognozuje PIE.

Wzrost cen surowców będzie oznaczać podwyżki towarów przemysłowych

Rybacki zauważył, że rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do skokowego wzrostu cen pszenicy i pozostałych zbóż. Zerwany został także handel nawozami między Unią Europejską i Rosją.

 

- Wysokie podwyżki obserwujemy już obecnie na rynkach hurtowych i już teraz zaczynają przekładać się na ceny detaliczne - stwierdził.

 

ZOBACZ: Ceny paliw. Na stacjach obniżki; w hurcie paliwa już drożeją

 

W opinii PIE wzrost cen surowców będzie też oznaczać podwyżki gotowych towarów przemysłowych.

 

- Oczekiwania inflacyjne polskich firm przemysłowych są obecnie historycznie wysokie. Analogiczne tendencje widzimy też w Niemczech oraz pozostałych państwach regionu – w silniejszej skali - zaznaczył analityk.

 

- Inflacja pozostanie dwucyfrowa przez pozostałą część roku. Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach wskaźnik będzie systematycznie przekraczać 10 proc. - ocenił Rybacki. Dodał, że inflacja prawdopodobnie jedynie lekko spadnie w 2023 r.

 

- Wyraźne spowolnienie będziemy obserwować dopiero za dwa lata - powiedział.

mst/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie