Warszawa: ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich

Polska
Warszawa: ambasador Rosji oblany farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich
Polsat News
Rosyjski ambasador oblany farbą. Bójka przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich w Warszawie

Przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich w Warszawie doszło do incydentu. Ambasador Rosji w Polsce został oblany czerwoną farbą, wcześniej doszło do bójki. - Jestem dumny ze swojego prezydenta - powiedział Siergiej Andriejew po awanturze. - Faszyści! Bandyci! - krzyczeli w tle protestujący. Po tym zajściu ambasador Rosji wystąpił do polskich władz o ochronę.

9 maja Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa na pamiątkę pokonania hitlerowskich Niemiec w trakcie II wojny światowej. W stolicy jednym z miejsc pamięci związanych z tamtym okresem jest Cmentarz-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, gdzie w południe ambasador Rosji Siergiej Andriejew złożył wieniec.

 

Siergiej Andriejew został jednak zaatakowany przez Ukraińców, którzy zebrali się, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej inwazji. W pewnym momencie w kierunku ambasadora podbiegła grupa, która oblała go czerwoną farbą. 

"Faszyści! Bandyci!"

- Jestem dumny ze swojego prezydenta - powiedział rosyjski ambasador po awanturze. - Faszyści! Bandyci! - krzyczeli w tle protestujący.

 

- Te terytoria nie należą do Ukrainy - dodał, odnosząc się do ogłoszonej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Ambasador odjechał, choć tłum nie chciał go przepuścić. 

 

WIDEO: incydent na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich 

Jak potwierdził Polsat News, po tym incydencie Siergiej Andriejew wystąpił do polskich władz o ochronę. Rosyjski ambasador chce złożyć kwiaty na cmentarzu w asyście służb.

Siergiej Andriejew: Rosja nigdy nie przegrywa wojny

Po tym incydencie rosyjski ambasador rozmawiał z dziennikarzami. - To, co się tutaj dzieje, to pogwałcenie polskiego prawa - wskazał.

 

Dziennikarze pytali Andriejewa m.in. o zbrodnie popełnione w Buczy. - Bucza, tak samo jak Wyspa Węży i szpital położniczy (w Mariupolu - red.) to inscenizacja i prowokacja służb ukraińskich - powiedział. 

 

Na pytanie, czy ambasador wierzy w to, co mówi, Andriejew potwierdził. - Absolutnie, oczywiście. Wierzę, bo mam dostęp do informacji, do których państwo nie mają - odpowiedział.

 

- Rosja nigdy nie przegrywa wojny - powiedział ambasador dziennikarzom. 

Komunikat policji

"Przed godz. 12 na terenie Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich byliśmy zmuszeni do podjęcia interwencji. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu działań" - przekazali stołeczni policjanci.

 

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie i zajmuje obszar 19 hektarów. Powstał kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ma charakter rozległego parku. Spoczywają tam szczątki ponad 20 tys. żołnierzy poległych w latach 1944-1945.

zdr/msl / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie